Sibel Can

Gerçek adı Sibel Cangüre olan Sibel Can, 1 Ağustos 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Sibel Canın babası birçok ünlü soliste eşlik eden bir keman sanatçısıdır.

Sibel Canın sanat hayatına oryantallikle başlar fakat müzik her zaman yüreğinde ve aklındadır. 13 yaşında babasına gelen bir yurt dışı işi teklifiyle Viyanada sahneye çıkmaya hem dans edip hem şarkı söylemeye başlar.

 

Altı ay İsrailde, 3 ay Hollandada çalışır. İstanbulun o dönemdeki en gözde mekanlarından Galata Kulesi ve Astorya gibi gecede dört beş yerde sahne almaya başlayan, küçük yaşlarda hem kıvrak dansları hem de duru güzelliği ile dikkat çeken En Güzel lakaplı sanatçıyı bir gün yine sahne aldığı mekanda o dönemde maksimde sahne almaya hazırlanan Nükhet Duru izler. Fahrettin Beyin önerdiği dansözleri benimseyemeyen Nükhet Duru, Sibel Can’dan Fahrettin Aslana bahseder. Fahrettin Aslan  Nükhet Durunun assolist olarak sahne alacağı Maksim Gazinosunda 15 dakikalık bir dans gösterisi yapacak olan Sibel Canı bir ay boyunca çalıştırır.

 

Salıncakla sahneye inerek dans eden sanatçı, gazetelerde yer alan "küçük yaşta sanatçı çalıştırıyorlar" haberleriyle birlikte dikkatleri üzerine çeker ve gazino kapatılır. Fahrettin Aslanın bir avukatı aracılığı ile yaşı, altı yaş birden büyütülür.

 

Muazzez Abacı, Neşe Karaböcek, Emel Sayın gibi o dönemin maksim sahnesinde yer alan assolistleriyle çalışma imkanı bulan Sibel Can, Muazzez Abacının alt kadrosunda çalışırken, oryantal olarak çıktığı maksim sahnesine arkasında dev bir orkestra ile 17 yaşında assolist olarak çıkmaya başlar.

 

İlk albümünü yine büyük bir isim olan Orhan Gencebayla yapma şansını bulan Sibel Can, 1987 yılında Kervan Plaktan ilk albümü olan Günah Bizeyi çıkarır. O dönemde yedi yüz elli bin satan bir albüm ile de artık assolistlik ünvanını başarıyla taşımaya başlar.

 

1988 yılı Sibel Can için her açıdan önemli bir yıl olmuştur. O yılların popüler isimlerinden olan Hakan Uralla ailelerinden gizlenen bir törenle Zerrin Özerin evinde evlenirler. Bu evlilikten Engincan ve Melisa isminde iki evladı olan Sibel Can git gide üzerindeki oryantal şarkıcı imajını yıkmaya başlar.

 

Hemen her yıla bir albüm sığdıran sanatçı Kervan Plak etiketi altında yaptığı albüm ve başarılarının ardından 1995 yılında Raks müziğe transfer olur. Şarkılarda Senden Yana, Sibel Canla Bu Devirle ve Daha Yolun Başındayım albümleriyle birlikte bu günlerdeki tarzının temellerini atan sanatçı 1999 yılında eşi Hakan Uraldan ayrılır.

 

2000 yılında yaptığı İşte Türk Sanat Müziği İşte Sibel Can adında sanatsal bir albümle de kariyeri açısından da önemli bir döneme adım atan Sibel Can bu dönemde Sulhi Aksütle evlenir. Sibel Canın bu evlilikten Emir isminde bir evladı daha olmuştur.

 

2001 yılında hala bağlı bulunduğu Emre Plaka transfer olur. Canim Benim, Sen Benimsin, Özledin Mi? ve son albümü olan Akşam Sefası albümleri ile de sanat dünyasında önemli başarılara imza atmıştır.