Sinéad O'Connor

Sinéad O'Connor

8 Aralık 1966 tarihinde Dublin, İrlanda’da doğdu. Adını, İngiltere’ye karşı girdiği bağımsızlık savaşıyla tanınan İrlanda Cumhurbaşkanı’nın eşinden aldı.

Anne ve babasının boşanmalarının ardından annesinin kendisine şiddet uygulaması nedeniyle 1979 yılından sonra babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Çeşitli sebeplerle eğitimini tamamlayamadı, en son öğrenim gördüğü okulda sanata eğilim gösterdi.  Barbra Streisand’ın “Evergreen” adlı şarkısını söyleyerek dikkatleri üzerine çekti ve “Tua Nua” adlı bir topluluğa katıldı.

1983 yılında babasının desteğiyle girdiği “Newtown” adlı okulda müziğe iyice yoğunlaşarak bir deneme albümü çıkardı. Ertesi yıl bir müzik dergisi aracığıyla tanıştığı Columb Farrey’in yönlendirmesiyle “Ton Ton Macoute” adını verdiği kendi müzik grubunu oluşturdu.

Küçük bar ve gece kulüplerinde sahneye çıkan “Ton Ton Macoute” grubunun adını duyurmaya başladığı 1985 yılında, bir trafik kazasında annesini kaybetti.

Annesinin ölümünden etkilenerek Londra’ya gitti ve orada John Reynolds ile evlendi. Bob Dylan’dan Bono’ya kadar, Fachtna O’Ceallaigh ve Marco Pironi gibi sanatçılarla birlikte çalışmalar yaptı.

1990 yılında söz yazarının Prince olduğu “Nothing Compares 2 U” adlı şarkının yeni bir aranjman ve yorumunu yapması onun bir anda zirveye çıkmasına yol açtı. Layık görüldüğü Grammy Ödülü’nü reddetti; politik kimliğini sanatıyla birlikte ön plana çıkararak sık sık kadın hakları, savaş, çocuk istismarı gibi konularda görüşlerini dile getirdi.

1992 yılında Papa II. Jean Paul’ün Katolik kilisesindeki cinsel tacize sessiz kalmasını protesto için Papa’nın bir fotoğrafını televizyon kameralarının önünde yırtmasıyla dindar kamuoyunun tepkisini çekti.

İsveçli eşiyle olan ikinci evliliğini 2003 yılında bitiren sanatçı, yaptığı albümlerle büyük beğeni toplayarak listelerde üst sıralarda yer aldı. 2002’de çıkardığı İrlanda halk şarkılarını içeren “Sean-Nós Nua” albümünde beklediği başarıyı bulamayınca müziği bıraktığını açıklamasına karşın, 2005 yılında geri döndü.

2 Ekim 2013’te kendi internet sitesinde pop şarkıcısı Miley Cyrus’a açık mektup yayınlayarak genç şarkıcıyı müzik endüstrisinin kadınlara nasıl davrandığı ve bu bağlamda cinselliğin rolü hakkında uyardı.

2017 yılında ismini Magda Davitt olarak değiştirdiğini duyurarak bir röportajda “ataerkil kölelik adlarından azade, ebeveynlik lanetlerinden azade” olmak istediğini söyledi.

19 Ekim 2018’de kendi Twitter hesabında İslamiyet’e geçtiğini ve adını Şüheda Davitt olarak değiştirdiğini duyurdu. Ardından, 2019 yılında soyadını da Sadakat olarak değiştirdi.

26 Temmuz 2023’te O’Connor, Güney Londra’daki Herne Hill’deki dairesinde 56 yaşında vefat etti.

Albümleri:

1987: The Lion and the Cobra

1990: I Do Not Want What I Haven’t Got

1992: Am I Not Your Girl?

1994: Universal Mother

1997: Gospel Oak

1997: So Far... the Best of Sinéad O’Connor

2000: Faith and Courage

2002: Sean-Nós Nua

2003: She Who Dwells in the Secret Place of the Most High Shall Abide Under the Shadow of the Almighty

2005: Collaborations

2007: Throw Down Your Arms

2007: Theology

2012: How About I Be Me(And You Be You)?