Steven Vai

Steven Vai ABD’li elektro gitar virtüözü. Çeşitli tarzlarda müzik yapan Vai, ağırlıklı olarak solo gitar için besteler yapmaktadır.

Steven Siro Vai 6 Haziran 1960’ta New York’ta dünyaya geldi.Vai Theresa Ve John’un dördüncü çocuğudur. 6 yaşında klavye çalarak müzik hayatına girdi. 10 yaşında akordiyon çalmaya başladı. O yaşlarda Yogi Bear & Friends, The Partridge Family Picture Album, Frank Zappa’dan Freak Out! ve Deep Purple’dan Machinehead dinlediği müzikler arasında hatırında kalanlar. 13 yaşında ilk gitarını aldı ve gitaristlik hayatı başladı.

Jimmy Page gibi gitar çalmak isteyen ama bunu nasıl başarabileceğini bilmeyen Vai ünlü gitarist Joe Satriani’den ders almaya başladı. Satriani de o zamanlar gençti, ancak yeteneği ile ilgi çekiyordu. Dersler uzun süre devam etti. Steve Vai’nin müziğinde büyük bir Satriani etkisinin bulunmasının nedeni budur.

Steve bu yıllarda pek çok değişik grupla çaldı. 1978’de evden ayrıldı ve Boston’da Berklee müzik okuluna başladı. Burada Randy Coven, Stu Hamm gibi müzisyenlerle çaldı, Frank Zappa için de bir demo kaydetti.

Zappa demo’sunda "The Black Page No. 1" bulunuyordu ve gerek çalış tekniği gerekse de müzik teorisindeki başarısı Steve Vai’in Frank Zappa’nın ilgisini çekmesine yol açtı. Steve Vai ertesi yıl Los Angeles’a gitti ve 19 yaşında Zappa’nın grubuna girdi (Frank Zappa grubuna en küçük yaşta katılmış müzisyen Steve Vai’dir). Steve Vai Frank Zappa ile 1980 ile 1983 arasında kayıtlar ve konserlerde birlikte oldu.

Zappa grubundan 1983 yılında ayrılan Steve ilk iki solo albümü Flex-Able ve Flex-Able Leftovers ’ı yayınladı. Flex-Able Steve Vai tarafından evinin bodrumunda kaydedilmiş bir albümdür ve Steve Vai’in bu albümü birçok gitaristi hayran bırakmıştır. Albümün en bağenilen parçası olan "The Attitude Song", aylarca konuşuldu ve "Crossroads" filminde rol almasını sağladı. Kısa bir süre sonra Steve Vai Yngwie Malmsteen’in yerine Alcatrazz grubuna girdi. Alcatrazz ile birlikte 1985 yılında Disturbing The Peace albümünün kayıtlarını tamamladı.
Alcatrazz turundan sonra Steve, David Lee Roth’un grubuna girdi ve 1986 yılında Eat ’Em & Smile albümünün kayıtlarına katıldı. Grupla beraber çekilen video klipler ve konserlerdeki şovları Steve Vai’in müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı, hayran kitlesini artırmasını sağladı. Vai, bu sıralarda ünlü gitar firması Ibanez ile kendi adına üretilen JEM serisi süperstrat gitarların tasarımını yaptı. Bu gitarlar dünya çapında büyük bir satış grafiği yakaladı. Arkasından Roth ile Skyscraper albümünü çıkardı. 1988 yılında yolları ayrıldı ve Steve Vai solo kariyerine başlamayı planladı. Ancak tam bu sırada ünlü grup Whitesnake’ten Steve’e teklif geldi ve Steve bu teklifi reddedemeyip gruba katıldı. "Slip Of The Tongue" şarkısının stüdyo kayıtlarını yaptı ve bir taraftan Whitesnake ile dünyayı turlarken bir taraftan da Passion and Warfare isimli kendi albümünün tanıttı.

Bu albümün kayıtlarında Steve Vai’in Ibanez ile birlikte ortak tasarladığı 7-telli JEM elektro gitarlar kullanılmıştır. Albümle beraber "The Audience is Listening", "I Would Love To", ve "For the Love of God" şarkılarına klipler çekildi. Albüm Grammy’ye aday oldu ve çeşlitli müzik dergilerinden onlarca ödül aldı.

Steve Vai bu arada merhum Frank Zappa’nın anısına yapılan "Zappa’s Universe" konserlerine katıldı ve bir Grammy ödülü kazandı.

1993 yılında kaydedilen Sex & Religion albümü Steve Vai hayranlarını şaşırttı. Çünkü Vai bu albümde yine müzik türünü değiştirmiş, yepyeni deneyişlere girmişti. Albüm büyük bir başarı kazandı ve 1993 ile 1994 boyunca Steve Vai albümün turnesini tamamladı.

1995 yılında Steve Vai hem yeni albümü Fire Coma hem de ondan önce piyasaya süreceği Alien Love Secrets EP’si üzerinde çalıştı. EP başarılı oldu, Bon Jovi’nin ön grubu olarak birçok yerde çaldı. Arkasından kayıdı biten Fire Coma, Fire Garden olarak piyasaya sürüldü. 1996’da Steve Vai Chick Corea ile birlikte Songs of West Side Story CD’sinin kayıtlarını yaptı. Ardından Jimi Hendrix için yapılan In From the Storm albümünün kayıtlarına katıldı. Morley firması Steve Vai için özel bir wah pedalı üretti. Bu esnada piyasaya sürülmüş olan Fire Garden büyük bir başarı kazandı.

Arkasından dünyaca tanınmış üç gitar virtüözünün oluşturduğu G3 (Joe Satriani, Yngwie Malmsteen ve Steve Vai) turnesi başladı. G3 konserleri ve Live albümleri dünya çapında büyük bir başarı kazandı. "For the Love of God" Grammy ödülüne aday gösterildi. 1996’dan günümüze kadar neredeyse her yıl düzenlenmekte olan G3 Turneleri, Steve Vai’nin sahne şovlarından dolayı büyük ilgi çekti. Son G3 Turnesi olan G3 2003’te çalmış olduğu Whispering a Prayer adlı şarkısı ile bir kez daha Grammy’e aday oldu. Steve Vai son olarak 2005 yılının Kasım ayında, Türkiye`de İstanbul ve Ankara şehirlerinde Real Illusions:Reflections albümünün turnesi kapsaminda eşsiz konserler vererek sevenlerine unutulmaz dakikalar yasatmistir.