Svetlana Viktorovna Hodçenkova

Svetlana Viktorovna Hodçenkova

     21 Ocak 1983’te Sovyetler Birliği (Rusya)'nin Moskova kentinde doğdu. Başkent Moskova'ya yakın Balaşika şehrinde büyüdü. Bir süre model olarak çalıştı ama bu deneyimi kısa sürdü. Oyunculukla ilgili ilk girişimleri başarısızlıkla sonuçlanınca oyunculuğu bırakmaya ve veteriner olmaya karar verdi. Daha sonra kan konusunda hassas olduğunu fark etmesi üzerine mesleğini bıraktı. 

     Annesinin tavsiyesi üzerine Moskova'daki Dünya Ekonomisi ve Bilişim Enstitüsüne girdi. Boris Shchukin Tiyatro Enstitüsüne girerek oyunculuk eğitimi aldı ve 2003 yılında ilk filminde oynadı. Mezun olduktan sonra Rus drama ve komedi filmlerinin yanı sıra TV dizilerinde de rol aldı.

    2011 yılında ilk kez Hollywood perdesine çıkan aktris, Oscar'a aday gösterilen Tinker, Tailor, Soldier, Spy adlı gerilim filminde Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy ve Benedict Cumberbatch gibi birçok başarılı oyuncu ile birlikte rol aldı. Filmde Hodçenkova, İngiliz gizli ajanına âşık olan bir Sovyet istihbarat subayı Irina olarak küçük bir rol oynadı. 

    13 Aralık 2005’te Rus aktör Vladimir Yaglıç ile evlendi ancak 2010 yılında boşandı.

     2013 yılında, Hugh Jackman ile Wolverine filminde Viper rolünü canlandırdı. Mayıs 2015’te Moskovalı iş adamı Georgiy Petrişin ile nişanlandı. 

    2021 yapımı Netflix’in ilk orijinal Rus dizisinin başrolü için seçildi. Dizi, Rus yazar Lev Tolstoy'un klasik romanı Anna Karenina'nın yeni bir uyarlamasıdır.