Takeşi Okada

Takeşi Okada

Doğum Tarihi: 25 Ağustos 1956
Doğum Yeri: Osaka, Japonya
Ülkesi: Japonya
Çalıştırdığı Takımlar: Japonya; Consadole Sapporo; Yokohama F Marinos
Taktik: 4-5-1

1997 yılında Japonya Milli Takımı’nda görev yapan Takeshi Okada, Fransa’da düzenlenen 1998 Dünya Kupası’nda takımın sıfır çekmesinin ardından görevinden ayrılmıştı.

1999-2001 yılları arasında ülkesinin Consadole Sapporo takımının başında bulunan Japon hoca, 2003-2006 yılları arasında Yokohama F Marinos’a transfer oldu. Yokohama F Marinos’la Japonya liginde üst üste 2 yıl şampiyonluk yaşayan Okada, aynı sezonlarda ülkesinin en iyi antrenörü seçildi.

2007 yılının aralık ayında Ivica Osim’in yerine Japonya Milli Takımı’nın başına getirilen 53 yaşındaki teknik adam, Dünya Kupası Asya Elemeleri 2. Grubu’nu lider olarak tamamlayarak ülkesine Güney Afrika vizesi aldı.

Dünya Kupası’nda Kamerun, Hollanda ve Danimarka’ya birlikte E Grubu’nda mücadele edecek olan Japonya, maçlarını deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yukarıda oynayacak. Teknik direktör Takeshi Okada, bu durumun oyuncuları için sorun oluşturmaması adına çok sayıda oksijen tüpleri sipariş etti. Oyuncularından hazırlık sürecinde bu tüpleri kullanmalarını isteyen Okada, böylece alışık olmadıkları ortama uyum sorununu kolayca aşacaklarını ifade etti.

Fransa 1998’in ardından kariyerinde ikinci kez Dünya Kupası’nda görev yapacak olan Takeshi Okada, 53 yaşında.