Temel İskit

Temel İskit


Saint Joseph Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı ve 1963 yılında Dışişleri Bakanlığına girdi. Bakanlık merkez teşkilatında ve Bonn,Tahran, Kahire Büyükelçilikleri’miz ile AET, OECD ve Daimi Temsilcilikleri’mizde çeşitli görevlerde bulundu.

Roma’da BM Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) nezdinde Daimi Temsilciliği yaptı. 1983-1984 yıllarında Türkiye’deki ilk Serbest Bölgeler Genel Müdürü oldu. Dışişleri Bakanlığı ilk AB Genel Müdürlüğü’nü de yaptı. Bakanlıkta Müsteşar Ekonomik İşler Müsteşar Yardımcılığı’na kadar yükseldi.

Büyükelçi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin OECD Daimi Temsilcisi, Prag Büyükelçisi, Brüksel Büyükelçisi ve Batı Avrupa Birliği Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. 2002 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldıktan sonra Sabancı Üniversitesi ile Bilgi Üniversitesi’nde diplomasi dersleri verdi.

Halen Taraf gazetesinde ’Yazı’ adlı köşesinde yzamaktadır. Ayrıca yayımlanmış ’Diplomasi Tarihi, Teorisi, Kurumları ve Uygulaması’ isimli bir kitabı vardır.