The Chemical Brothers

The Chemical Brothers

The Chemical Brothers, Manchester Üniversitesi’nde tanışan Tom Rowlands ve Ed Simons tarafından kurulan popüler İngiliz elektronik müzik grubu. Başlangıçta, özellikle Amerikan müzik piyasasında "Dust Brothers" olarak anıldılar, The Prodigy’nin "Voodoo People" parçasına yaptıkları mix ile adlarını duyurdular ve 1995’ten itibaren bugünkü isimlerini aldılar.

İlk albümleri "Exit Planet Dust" funky breaks/electronica tarzında bir albümdür. Bu albümle kısa sürede bir milyondan fazla satarak Virgin Recordsla anlaşma imzaladılar.1998de daha çok DJliğe ağırlık veren ikili, Brothers Gonna Work It Out isimli bir mix albümü yayınladı. Chemical Brothers 3. albümü olan "Surrender"i ise1999 yılında piyasaya sürdü, "Hey Boy, Hey Girl" ve "Let Forever Be" single’larıyla, ortalığı kasıp kavurdu. 2005 yılında "Push The Button" albümündeki "Galvanize" single’ı, ile 2006 yılında Gramy ödülünü aldı.

Chemical Brothers, The Prodigy, Fatboy Slim, The Crystal Method ve daha az bilinen bazı gruplarla birlikte elektronik dans müziğinde big beat tarzının öncü gruplarındandır.

Ülkemizde de izleme imkânı bulduğumuz grup 2005 yılında "Efes Pilsen One Love Festival" kapsamında "İstanbul Parkorman"da sahne almıştır.