The Doors

The Doors, 1965 yılında kurulmuş Amerikalı rock grubudur. UCLA Sinema Okulu öğrencileri Jim Morrison ve Ray Manzarek tarafından kuruldu. Adını Aldous Huxleyin ‘The Doors Of Perception (Algının Kapıları) kitabından alan The Doors, Psychedelic Rangers grubundan gitarist Robby Krieger ile davulcu John Densmoreun da katılımıyla orijinal kadrosunu oluşturdu. Diğer rock gruplarının aksine konserlerinde bas gitar kullanmadılar. 1966 yılında sahne aldıkları mekanda bir yapımcınn dikkatini çeken grup, gerçek anlamda müzik kariyerlerine de başlamış oldu.

1967de kendi adlarıyla aynı adı taşıyan ilk albümleri ‘The Doors ile oldukça beğeni topladılar. ‘The End, ‘Break On Through (To The Other Side) ve ‘Light My Fire albümün öne çıkan şarkıları arasındadır. Bu albümle Amerika listelerinde 2 numara olmayı başardılar.  

Dönemin en önemli rock gruplarından kabul edilen The Doors, Jim Morrisonın sahnedeki asi ve kendine güvenli tavrıyla da müzik severleri kendisine daha çok çekiyordu. 1967, karizmasıyla seks sembolü haline gelen Jim Morrison, New Havendaki bir konserde polis ile kavgaya girişip tutuklanırken, The Doors Amerikada isyankar bir topluluğun simgesi haline geldi.

The Doors, 1967 sonbaharında ‘Strange Days adını verdiği 2. albümünü yayınladı. Albümden çıkan ‘People Are Strange, ‘Love Me Two Times, ‘Moonlight Drive ve ‘When The Musics Over gibi şarkılarla The Doors listelerde yine üst sıralardaki yerini aldı.  

Jim Morrisonın alkol tüketimi kendi aralarında sorunlar çıkarmasına rağmen, The Doors, 3. albümü ‘Waiting For The Sun ile 1968de listelerde 1 numara olmayı başardı. Bu albüm öncekilere göre sound olarak daha yumuşak ve şiirsel sözlere sahipti. İngiltereye geçerek orada performans sergileyen grup, Jim Morrisonin uyuşturucu sorunları ile karmaşa yaşadı. Morrison, grupla birlikte sahneye çıkamamaya başladı ve grup da Amerikaya geri döndü.  

Jim Morrison, insanların kendisini ‘The Doors olarak görmesinden dolayı rahatsızlık çekmeye başladı, bunu uyuşturucu ve alkolle kapatmaya çalıştı. ‘The Lizard King olarak isimleştirilen Morrison, kilo almaya başladı ve kaba bir sakal bıraktı. Konserlerde dinleyicilerine hitap ederken özgürlüğün anlamını irdeleyen Morrison, artık kendi özgürlüğü için savaşıyordu.

4. albüm çalışmalarını 1969da ‘The Soft Parade adı ile yayınlayan topluluk, bu albümde blues soundunu da kullandı. Albüm, listelerde ilk beşe giremedi. 1970 başında ‘Morrison Hotel adlı 5. albümünü çıkartan The Doors, bu albümle köklerine geri dönerek oldukça başarılı bir kaydı hayranlarına ulaştırdı. ‘Roadhouse Blues ve ‘Waiting For The Sun albümün beğenilen şarkıları oldu.  

The Door, ilk konser albümünü 1970 yazında ‘Absolutely Live adı ile yayınlarken, aynı sene ‘13 adlı ilk derleme albümlerini de hayranlarına sundu. 1971de ‘L.A. Woman adlı daha çok blues soundlu 6. albümü piyasaya çıkardılar.  

1971de kız arkadaşı ile Parisde dinlenmeye çekilen Jim Morrison, yine alkol tüketimine başladı ve 27 yaşındayken 3 Temmuz 1971de otelindeki küvetinde ölü olarak bulundu.

Jim Morrisonın ardından Ray Manzarek ve Robby Krieger vokal yapmaya başladı. 1971de ‘Other Voices adlı albümünü yayınlayan The Doors, 1972 ylında ‘Weird Scenes Inside The Gold Mine adlı konser albümünü çıkarttı ve bu albümde ‘Who Scared You ile ‘(You Need Meat) Dont Go No Further adlı iki yeni şarkı yer aldı. Hızla çalışmalarına devam eden grup, aynı sene bir de  ‘Full Circle adlı bir albüm daha yayınladı.  

Bir sürüleğine dağılan grup, 1978de yeniden bir araya gelerek ‘An American Prayer adı ile yeni bir albüm çıkardı. Bu albüm Jim Morrisonın 1970 yılında yazdığı şiirlerinin üzerine besteler yapılarak yayınladılar.

The Doorsun plak şirketi 1983te ‘Alive, She Cried adlı konser albümünü, 1985te ‘The Best Of the Doors adlı derleme albümü, 1991deki ‘In Concert adlı konser albümüyle birlikte 1997 senesinde ‘Box Set adlı derleme albümü, 2002de ‘Bright Midnight: Live In America ve ‘Live In Hollywood adlı konser albümleri, 2003te ‘Legacy: the Absolute Best ve ‘The Very Best Of The Doors albümlerini piyasaya sürdü.