The Smashing Pumpkins

The Smashing Pumpkins

The Smashing Pumpkins 1988’de kurulmuş Amerikalı alternatif rock grubudur. Grubun şarkı sözü yazarı, vokalisti ve gitaristi olan Billy Corgan tarafından biraraya gelen diğer grup üyeleri: James Iha (gitar) D’Arcy Wretzky (bas gitar) ve Jimmy Chamberlin (davul).  Müzik tarzları gotik rock, heavy metal ve elektroniktir.  2000 senesinde ayrılan grup, eleman değişiklikleriyle 2006’da tekrar biraraya gelmişlerdir. Dörtlü, ilk konserini 5 Ekim 1988’de verdi.

 

Jane’s Addiction’ın önünde sahne alarak hayran kitlesi oluşturan grup, ‘I Am One’ adlı ilk single çalışmalarını 1990 senesinde yayınladı. Peşinden ‘Tristessa’ adlı ikinci single’ını yayınlayan grup, 1991 yılına gelindiğinde ‘Gish’ adını verdikleri ilk albümlerine kavuştular. Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam ve Guns’n Roses önünde sahne alarak ‘Gish’ albümlerini tanıttılar. Bu arada grup üyeleri arasında ilişki ve uyuşturucu problemleri çıksada 1992 yılında ‘Singles’ filminin soundtrack’inde ‘Drown’ adlı parçayla yer aldılar ve 1993’te de ‘Siamese Dream’ adlı ikinci albümlerini çıkarmayı başardılar. Başarılı sayılabilecek bir tepki alan albümün öne çıkan şarkısı ‘Disarm’ oldu.  

 

The Smashing Pumpkins 1994’de, yayınlanmamış şarkılarından oluşan ‘Pisces Iscariot’ adlı albümü yayınladı. Bu albümle başarı basamaklarını çıkmaya devam ettiler.

 

Grup, 1995 senesinde çift CD’den oluşan ‘Mellon Collie and the Infinite Sadness’ albümünü yayınladı. Albüm listelere bir numaradan girdi. Amerika’da dokuz platinyum plak aldı ve tüm zamanların en çok satan double albümü oldu. Albümün ilk single’ı ‘Bullet with Butterfly Wings’, 1997 Grammy Ödülleri’nde ‘En İyi Hard Rock Şarkısı’ ödülü aldı. Grup, ‘Bullet With Butterfly Wings’, ‘1979’, ‘Zero’ ve ‘Tonight, Tonight’ adlı single’larıyla Amerika’da toplam 40 milyon kopya üzerinde satış grafiği yakaladı ve sekizden fazla platin plak ödülü aldı.

 

Poülerlikleri ile birlikte grup üyeleri yeniden sorunlar yaşamaya başladı. Jonathan Melvoin (klavye) aşırı dozdan uyuşturucu almaktan öldü ve onunla aynı zamanda uyuşturucu kullanan fakat hayatta kalan grup üyesi Jimmy Chamberlin(davul) gruptan kovuldu. Gruba Filter üyesi Matt Walker (davul) ve turnelerde de Drog üyesi Dennis Flemion (klavye) katıldı.

 

1998 senesinde The Smahing Pumpkins, ‘Adore’ adını verdikleri albümlerini yayınladılar. Yaşanan olumsuzluklar nedeni ile eski başarılarını yakalamaları mümkün olmadı. 2000 yılının başlarında, Jimmy Chamberlin’in gruba dönüşü ‘MACHINA: The Machines of God’ adlı albümüde peşinden getirdi. Ancak D’Arcy gruptan ayrıldı ve yerine Hole grubunun bas gitaristi Melissa Auf Der Maur geldi. Corgan ise 2000 yılının sonlarında grubun dağılacağını açıkladı ve The Smashing Pumpkins veda turnesine çıktı. Bu turnenin sonrasında 25 şarkıdan oluşan ‘Machina II: The Friends and Enemies of Modern Music’ adlı albümlerini internetten yayınladılar.

 

2006 Nisan ayında grubun resmi internet sitesinde grubun yeniden bir araya geldiği ve yeni parçalar üzerinde çalıştığı açıklandı. Yalnız, eski üyelerden sadece Billy Corgan ve Jimmy Chamberlain olacağı belirtilirken gruba Jeff Schroeder (gitar) ve Ginger Reyes (bas gitar) eklendi.

 

2007 senesinde ‘Zeitgeist’ albümleri ve ‘Tarantula’ şarkıları ile hayranları ile buluşan grup, 2007 yazında İstanbul’da da bir konser verdi.