Tom Cruise


Thomas Cruise Mapother 3 Temmuz 1962 tarihinde New York’ta doğdu.

Sinemaya 1981 yılında Franco Zeffirelli’nin “Endless Love" adlı filmiyle başladı. Ardından George C. Scott, Timothy Hutton ve Sean Penn ile birlikte rol aldığı “Taps"da oynadı. Daha sonra, ilk kez Altın Küre ödülüne aday gösterildiği 1983 yapımı “Risky Business" filminde rol aldı.

1986 yılında “Top Gun" adlı filmde “Maverick” rolüyle 80’li yılların en popüler karakterlerinden birini canlandırdı. Bu dönemlerde “The Color of Money / Paranın Rengi”, “Rain Man / Yağmur Adam”, ilk kez Oscar’a aday gösterildiği “Born on the Fourth of July / Doğum Günü 4 Temmuz” ve “Far and Away / Uzak Ufuklar” adlı filmlerde başrol oynadı.

1993 yılında oynadığı “A Few Good Man / Birkaç İyi Adam”daki performansıyla üçüncü kez Altın Küre’ye aday gösterildi.

1996 yılında oynadığı ve bir spor ajansının sahibini canlandırdığı “Jerry Maguire" ise en iyi erkek oyuncu dalında ikinci kez Oscar’a aday gösterilirken, en iyi erkek oyuncu dalında Altın Küre ödülünü kazandı. “Eyes Wide Shut / Gözleri Tamamen Kapalı” adlı filmde Nicole Kidman ile birlikte kamera karşısına geçti.

Yönetmenliğini Paul Thomas Anderson’ın üstlendiği 2000 yapımı “Magnolia / Manolya” adlı filmde “En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında Altın Küre ödülüne layık görüldü.

Brian De Palma’ın “Mission Impossible / Görevimiz Tehlike”, John Woo’nun yönettiği devamı “Mission Impossible 2 / Görevimiz Tehlike 2”, Cameron Crowe’un yönettiği “Vanilla Sky", Steven Spielberg’in yönettiği “Minority Report / Azınlık Raporu” ve “Dünyalar Savaşı", Edward Zwick’in yönettiği “The Last Samurai / Son Samuray”, Michael Mann’in yönettiği “Collateral" adlı filmlerde rol aldı.Daha sonra 2006 yılında büyük ses getiren, J.J.Abrams’ın yönettiği ve kendisinin de yapımcılığını üstlendiği “Mission Impossible 3”te yine “IMF ajanı Ethan Hunt” rolünü oynadı. Ertesi yıl Robert Redford’un yönettiği “Lions For Lambs”da, 2008 yapımı komedi filmi “Tropic Thunder”da rol aldı. 2009 yılında Bryan Singer imzalı, 2. Dünya Savaşı’nda Hitler’i öldürmeye çalışan bir grup Alman askerinin gerçek hikayesinin anlatıldığı “Valkyrie” filminde “tetikçi Albay Stauffenberg”i canlandırdı.

Üç kere Akademi Ödülüne aday gösterildi ve üç kere Altın Küre kazandı.. Forbes dergisi tarafından 1 yılda 67 milyon dolar kazancıyla 2006 yılında dünyanın en güçlü ünlüsü seçildi.