Tugay Toksöz

Tugay Toksöz

17 Mart 1937 tarihinde, İstanbul’da doğdu. Asıl adı Seyyid Togay’dır.

Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisinde öğrenim gördü ancak eğitimini üçüncü sınıfta iken bıraktı. Bir dönem tercümanlık yaptı. 

Devlet Demir Yollarında memur iken 1964 yılında mahalle arkadaşı Tunç Okan ile beraber "Ses" dergisinin düzenlediği yarışmaya katıldı. Yarışmada Tunç Okan birinci olurken Tugay Toksöz ikinci oldu. 

1965 yılında senaryosunu Sadık Şendil’in yazdığı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı “Senede Bir Gün” adlı film ile sinema oyunculuğuna başladı. 1969 yılında senaristi ve yönetmeni Orhan Elmas olan “Dişi Eşkıya” filminde başrolde yer aldı. 1969 yapımı “Boş Beşik” filminde Fatma Girik ile başrolde oynadı. Köy filmlerinin vazgeçilmez ismi oldu. 

Fatma Girik ile birlikte Adana'ya bir film çekimine gitti. Çalıştıkları villanın sahibi, Tugay Toksöz'ü öyle çok sevdi ki bekâr olduğunu da öğrenince ne kadar zengin biri olduğunu anlatarak kendisini kızıyla evlendirmeyi teklif etti. Toksöz, bu evlilik ile fabrikanın ve çiftliğin başına geçecekti. Fikir bayağı hoşuna gitse de Fatma Girik'in, “Bırak Tugay, sen buralarda duramazsın. Boşuna heveslenme, kızı da yakma…" demesi üzerine kabul etmekten vazgeçti. 

1979 yılında art arda 32 filmde oynayarak en çok film çeviren aktör oldu.

Sinemada altın çağını yaşayacağı dönemde askere gitmek durumunda kaldı. Bu, kariyerindeki kırılma noktası idi. 

Askerden izne geldiğinde Beyoğlu'na gitti. Eskiden peşinden koşan yapımcılar ve rejisörler Tugay’ın yüzüne bile bakmadılar. Bu durum çok ağırına gitti zira kendisinin yerine yeni oyuncular bulunmuştu. Askerde olduğu dönemde geride kendisini bekleyen İranlı sevgilisi ise bütün mal varlığını harcayarak bitirmiş, daha sonra da kaçıp gitmişti.

Dikkat çeken kaliteli filmlerde oynarken alkole yönelmesi ile birlikte yer aldığı işlerin kalitesi düşmeye başladı. Çekimleri Gaziantep'te sürdürülen “Karanlığın İçinde” (1988) filminin setinde attan düşerek bacağını kırdı. Tedavisini aksattı ve maruz kaldığı bakımsızlıktan dolayı 25 Haziran 1988 tarihinde vefat etti. 

100'ü aşkın filmde rol aldı. Bazıları şunlardır:

Horoz Nuri (1965)

Senede Bir Gün (1965)

Devlerin İntikamı (1967)

Ezo Gelin (1968)

Kaderin Pençesinde (1970)

Kiralık Katil (1971)

Fırat'ın Cinleri (1977) 

Dertli Pınar (1978)

Akrepler (1983)