Uğur Bayar

1 Mayıs 1957 tarihinde Adana’da doğdu. Küçük yaşlardan beri müzikle iç içe yaşadı. Dönemin en iyi hocalarından müzik, nota ve ney dersleri alarak müziğe başladı. 1977 yılında İstanbul’a gelerek profesyonel olarak müzisyenlik yapmaya başladı. Enstrüman olarak neyi geliştirerek dönemin ünlü sanatçılarına (Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Neşe Karaböcek, Gönül Akkor, Kamuran Akkor, Müslüm Gürses, Mine Koşan...) sahnede ve albümlerinde eşlik etti.Daha sonra müzik derslerine ağırlık vererek kendini geliştirdi ve beste yeteneğini keşfetti.

İlk bestesi ’’Sev Yeter’’ ile çok büyük bir çıkış yaptı. Bu eseri Müslüm Gürses ve Kamuran Akkor gibi birçok sanatçı tarafından seslendirdi. Beste çalışmalarına devam ederek ’’Sensiz Yaşamaya Alışacağım, ’’Yaranamadım’’ (Müslüm Gürses, Bülent Ersoy) ’’Yorgun, Bırakın Gitsin, Gel de Yaşa, İşte Dostlar....(İbrahim Tatlıses), Ayrılamam, Boynu Bükükler, Acıların Çocuğu, Haram (Emrah), Hesabım Bitmedi, Gözün Sevem (Hakan Taşıyan) gibi birçok sanatçının albümlerinde müzik yönetmenliği kimliğiyle ve klasikleşen besteleriyle müzik dünyasındaki yerini aldı.


1980 yılından sonra kendisinin seslendirdiği eserleriyle 2 LP ve 10 albüm çalışması yaptı.İlk albüm çalışması olan ’Sevmeli’ ile çok büyük ses getirdi.