Wadah Khanfar

Wadah Khanfar

1968 yılında Filistin’in Cenin şehrinde doğdu. Ürdün Üniversitesinde mühendislik alanında lisans eğitimini, Sudan Uluslararası Üniversitesinde ise felsefe alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. ’Afrika Çalışmaları’ alanında diploma sahibi olan Khanfar, ayrıca Uluslararası Politika alanında onur derecesi ile taltif edildi. Üniversite eğitimi sırasında öncülüğünü yaptığı öğrenci birliği aracılığıyla forumlar, festivaller ve gösteriler düzenleyerek karizmatik bir lider olarak adından söz ettirdi.

1997 yılında ’Al Jazeera (El Cezire)’ ile basın dünyasına adım atan Khanfar, Güney Afrika’dan Hindistan’a, Afganistan’dan Irak’a birçok coğrafyada muhabir olarak görev yaptı. 2003 yılında Al Jazeera, 2006 yılında ise Al Jazeera Network Genel Müdürlüğüne getirildi. Bu dönemde iki kanalı bulunan Al Jazeera televizyonunu genişleterek Al Jazeera Arabic, Al Jazeera English, Al Jazeera Documentary, Al Jazeera Media Training and Development Center, Al Jazeera Center for Studies’i Kurum bünyesine kattı. 

Khanfar, 2011 yılında dış politika alanında en iyi 100 uluslararası düşünürden biri seçilmiş ve Fast Company dergisi onu iş dünyasındaki en yaratıcı kişiler arasında göstermiştir. Wadah Khanfar 2011 yılında Al Jazeera Genel Müdürlüğü görevinden ayrılmıştır.

Orta Doğu halklarının ekonomik refahı, sosyal özgürlüğü ve siyasal gelişimi konularında faaliyetler yürüten "Al Sharq Forum (Doğu Forumu)"un yanı sıra "Müntedalame’l-el Müşterek (Ortak Çalışma Forumu)" başkanlığını yürüten Wadah Khanfar, ayrıca "International Crisis Group (ICG)” ve "Global Editors Network (GEN)" Yönetim Kumlu Üyeliği görevlerine devam etmektedir.

Kaynak: İlk bahar, Wadah Khanfar, Vadi Yayınları, 1.Basım, 2020, İstanbul.