Yalçın Turgut Balaban

Yalçın Turgut Balaban

Yalçın Turgut Balaban 1950 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul'un köklü ailelerinden Balabanzâdelerden Turgut Bey ile Dizdaroğullarından Emine Hanım'ın üç oğullarından biridir. Erenköy Zihnipaşa İlkokulunu bitirdi. Saint Joseph Lisesinde başlayan ortaöğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi Bölümünü kazandı. İkinci üniversite olarak İstanbul Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümünü bitirdi.

1970’de arkadaşı, hocası Mimar Cevad Ülger’in isteği ile geldiği Babıali’de kaldı. İlk çizgileri Yeşilay ve Mavi Kırlangıç dergilerinde yayımlandı. Ardından Millî Gazete’de çizer olarak görev yaptı.

Nâm-ı diğer Cilet Kâmil,  Bir Garip Devr-i Âlem, Matbûistan Tarihi gibi unutulmaz çizgi kuşaklara imza atarken yazılarını da müstear isimlerle yazdı. Yeni Devir gazetesinde günlük siyasi manşet karikatürünün yanı sıra Küçük Büyük Adam serisini çizdi. 1975 yılında Gölge dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Necip Fazıl Kısakürek'in 1943’te yayımlamaya başladığı Büyük Doğu dergisinde usta şair vefat edene kadar yer aldı. Necip Fazıl Kısakürek'in "kanımdan değil, canımdan evladım" sözleriyle onurlandırdığı Balaban, Büyük Doğu'nun güçlü çizeriydi. "Cahiliye Dönemim" dediği dönem kapandı, "Asli Ruh Köküm" dediği çizgisini buldu.

Eserleri, Avrupa'da çeşitli sergilerde sanatseverlerle buluştu. 1983’te Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından “Yılın Karikatüristi” ödülüne layık görüldü. 1990’da yakın dostu ve arkadaşı Mustafa Karahasanoğlu ile haftalık Cuma dergisini yayıma hazırladı.

Bir dönem haftalık mizah dergisi Filit'i çıkardı. Mesut Uçakan'ın yönettiği Zeynepler Ölmesin sinema filminde başrol oynadı ve büyük ilgi topladı. Uzun yıllar reklam sektöründe bulundu. "1111 Adam Yapım Tanıtım Şirket"ni kurdu ve farklı ajanslarda sanat yönetmenliği yaptı.

Sonradan Akit ismini alan Beklenen Vakit gazetesini 1993 yılında yayıma hazırlayan kadrodaydı. Vakit gazetesinde müstear isimlerle köşe yazıları yazarken ünlü “Mümtaz Kaz” tipini çizdi. Akit gazetesinde haftalık çizgi yorumlarını sürdürdü, gazetenin genel yayın danışmanlığı ve yayın kurulu üyeliğini yaptı.

Yurt içi ve yurt dışı birçok karikatür ödülüne de sahip olan Yalçın Turgut'un eserlerinden büyük kısmı yurt içi ve yurt dışında sanat merkezleri, galeriler ve şahıs koleksiyonlarında bulunuyor.

Beyninde ve karaciğerinde bulunan tümör nedeniyle tedavi gören Yalçın Turgut Balaban, 18 Ekim 2021'de yaşamını yitirdi.