Yalın

30 Mart 1980 İstanbul doğumlu olan Yalın’ın asıl ismi Hüseyin YALIN. İlk olarak babasının akşamları ona çaldığı gitarın "Gipsy Kings" tınılarıyla başlayan müzik aşkı ile, şimdi güçlü adımlar atıyor ve tamamı kendisine ait şarkılarla, Türkiye’de kendi söz ve bestelerini seslendiren en kuvvetli yorumculardan biri olma yolunda çok yol aldı.

Yalın, ilk bestelerini, St. Michel Fransız Lisesi’nde okuduğu yıllarda Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik okullarında gitar dersleri alırken yapmaya başladı.


1,5 sene süren bir çalışmanın ardından KARGO grubundan tanıdığımız Selim Öztürk’ün prodüktörlüğünde hazırlanan albümle, tamamı yürekten kopup gelen, hesapsız ve samimi sözleri, büyülü melodileriyle 2004 yılının parlayan yıldızı oldu.

"Ellerine Sağlık" adlı albümüne 3 klip çekildi. Müzik televizyonlarında ve radyolarda en çok istek alan şarkılar ‘Zalim, ‘Sonsuz Ol ve ‘Günaydın klipleri MTV Wold Chart Express listelerinde de 1 numaraya yükseldi. İlk albümüyle birçok ödül alan Yalının şarkıları Yunanistan ve Bulgaristanda da listelere girdi.

Yalın, 2004 yaz sezonu boyunca 40’a yakın konser yaptı.

Yalın Türk Pop Müziğine yeni bir soluk olarak geldi. Tarzıyla, şarkı söz ve müziklerine gösterdiği özen ve farklılıkla, diğer pop şarkılarından ve şarkıcılarından ilk bakışta ayrılan yapısıyla, düzeyli ve kaliteli duruşuyla 7’den 70’e tüm müzikseverlerin beğenisini kazandı...

2005 yazında "Bir Bakmışsın" adlı ikinci solo albümü ile Yalın, hayranlarını yine mutlu etti. 10 yeni şarkının yer aldığı albümün genel konseptinde kendi tarzını, yorumunu koruyan Yalın, albümün müzikalitesi, şarkı sözlerinin ve yorumunun gücüyle ilk albümünün üstünde yer alan bir projeye imza attı...

 

Yalın, üçüncü solo albümü Herşey Sensini 2007 senesinde Avrupa Müzik etiketi ile çıkardı.