Ziya Selçuk

Ziya Selçuk

1961 yılında Ankara'da doğdu. Lise öğrenimi Ankara Atatürk Lisesinde tamamladı. Eğitimde Psikolojik Hizmetler ve Psikolojik Danışma - Rehberlik alanlarında Ankara Üniversitesinde lisans ve yüksek lisans, Hacettepe Üniversitesinde de doktora derecelerini aldı.

Yükseköğretim kurumlarında uzun yıllar öğretim üyeliği ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. Vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti başkanlığı ve üyeliği yaptı.

itim siyaseti alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında başkanlık ve üyelik, TUBİTAK-SOBAG Yürütme Kurulu üyeliği, Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı, PDR Derneği Yöneticiliği, köşe yazarlığı ve uluslar arası kuruluşlarda proje uzmanlığı görevlerini yürüttü. Aynı zamanda Türk Zekâ Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği, bilimsel dergi editörlüğü, Yunus Emre Enstitüsü Bilim Diplomasisi Kurul üyeliği ve benzeri görevlerde bulundu.

TED Üniversitesinin ve birçok özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunda yer aldı. 27 Şubat 2002 tarihinde Özel Maya Okullarını kurdu.

Çok sayıda resmî ve özel okulun modellenmesi ve kuruluşuna liderlik etti. Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, öğrenme, mizaç konularında kitapları ve makaleleri bulunmaktadır.

10 Temmuz 2018 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı görevine getirildi.

 

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak: http://www.meb.gov.tr/meb/bakan/ozgecmis.php