Atilla Sandıklı

Atilla Sandıklı

1957 yılında İzmir’de doğdu.

1976 yılında (İzmir) Atatürk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Kara Harp Okuluna girdi. Sırasıyla Kara Harp Okulu, Kara Harp Akademisi ve Silahlı Kuvvetler akademisinde eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde, Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora dersleri aldı. Müteakiben İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde doktorasına devam etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kademelerinde karargah subayı ve komutan olarak görev yaptı. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde müşavirlik, Harp Akademileri Komutanlığı’nda uluslararası ilişkiler öğretim üyesi ve uluslararası ilişkiler bölüm başkanlığı görevlerinde bulundu. Harp Akademileri Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin kuruluşunda görev aldı ve bir süre bu enstitünün müdürlüğünüde yaptı. Emekli oldu ve Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin kuruluşunda genel müdür olarak görev aldı.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrenin düzenlenmesinde birinci derece önemli görevler üstlendi. Çeşitli makaleleri ve 12 kitabı yayınlandı. Askeri ve sivil yaşantısında madalya dahil çok sayıda başarı ödülü aldı. Halen Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Genel Müdürlüğü görevine ve Stratejik Öngörü Dergisi’nin editörlüğüne devam etmektedir.

İngilizce ve Fransızca bilen Atilla SANDIKLI evli ve iki çocuk babasıdır.