Ayçin Tuyun

Ayçin Tuyun

8 Şubat 1987 tarihinde, Manisa'nın Turgutlu ilçesinde doğdu. İlkokulu Beykent Kolejinde, liseyi Ataköy Cumhuriyet Lisesinde okudu. 

Lise yıllarında görev aldığı bir reklam filmi, oyunculuk temellerinin atılmasına sebep oldu. Çevresinin, özellikle de annesinin ısrarları bir yana, oyunculuğu yapabileceğine kendisi de inandı.

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Bölümünü ve Romanya Bükreş Ekonomi Üniversitesini kazandı. 2005 yılında TÜRVAK'ta (Türker İnanoğlu Vakfı) oyunculuk eğitimi aldı.

Başrolünde yer aldığı "Kısasa Kısas" filminin çekimlerinde kanser olduğunu öğrendi. Projenin yönetmenliğini yapan nişanlısı Habib Göktekin'e hastalığını söylemedi ve hastalığını belli etmeden filmin çekimlerini tamamladı.

Rol aldığı film ve dizilerden bazıları şunlardır: 

Terme Çayı (2004)

Beşinci Boyut (televizyon dizisi, 2005)

Küçük Kadınlar (televizyon dizisi, 2008)

Türk'ün Uzayla İmtihanı (televizyon dizisi, 2012)

Yalan Dünya (televizyon dizisi, 2012)

Ayçin Tuyun: "Kanser olmama vesile olan iki kadın, bir adama da teşekkür ediyorum. Çünkü bana yaşatılan tüm olumsuzluklara rağmen içimdeki sevgi, erdemlik bilincinin ne kadar güçlü olduğunu ve misyonumu hatırlattıkları için... Çünkü her şey zıtlığıyla evrimleşir ve onlara tüm sevgimi akıtıyorum. Kanser bana çok şey öğretti ve onu sevgiyle uğurluyorum."