Bahadır Kılınç

Bahadır Kılınç

1972 yılında (Afyonkarahisar) Sinanpaşa ilçesinde dünyaya geldi. Evli ve iki çocuk babasıdır. 3 Ekim 2003 tarihinden bu yana Anayasa Mahkemesi’nde Raportör Hakim olarak görev yapmaktadır.

EĞİTİM:
-1989 Yılında Anadolu Lisesi’nden,1993 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1996 Yılında Gazi Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilimdalında Yüksek lisans yaptı. 2006 Yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilimdalında Doktorasını tamamladı.    

MESLEKİ KARİYER:
Çalışma hayatına 1994 Yılında İçişleri Bakanlığı İntihap Encümeni’nde başladı. 1995 yılında Ankara Hakim ve Savcı adayı olarak mesleğe başlamış, Eskil Cumhuriyet Savcılığı ve Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur. Daha sonra (Fransa/Strasbourg’da) Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının İnfazı Biriminde Hukukçu-Yönetici kadrosunda Türkiye’yi temsilen 2 yıl görev yapmıştır. Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde Tetkik Hakimi olarak görev yaparken, 2003 yılında Anayasa Mahkemesi Raportörlüğüne atanmıştır.
Yurt içinde ve yurt dışında çalıştığı kurumları ve Türkiye’yi temsilen bazı görevler almıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:
-1999 yılında Hollanda/La Haye 17. Uluslararası Özel Hukuk Konferansı’nda Türkiye’yi temsil etmiştir
-2000-2001 yıllarında Avrupa Konseyi’nin Verilerin Korunması (Data Protection) ile ilgili Strasbourg’daki toplantılarına Türkiye’yi temsilen katılmıştır.
-2004 yılında Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun (Democracy Through Law) Venedik’te yapılan 57. Dönem Toplantısına Davetli Konuşmacı olarak katılmıştır.
-2006 yılında İtalya’nın Trento şehrinde yapılan Karşılaştırmalı Anayasa Hukuku Seminerlerine Anayasa Mahkemesi’ni temsilen katılmış ve tebliğler sunmuştur.

YABANCI DİLLER: -İngilizce (KPDS 92)
-Fransızca (D.A.L.F. Diplôme Approfondi de Langue Française; KPDS 83)
-Almanca (KPDS 82)
-Japonca (The Japanese Language Proficiency Test - Nihongonoryokushiken, 4.Kyu)

ESERLER:
-Anayasa ve İdare Hukukunda Yürütmenin Durdurulması (1997,1998)
-Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının İnfazı (2006)
Bunlar dışında; derlemeler, seminer çalışmaları ve konferanslar için yazılmış ve basılmış Türkçe ve yabancı dilde bazı makaleleri bulunmaktadır.

HOBİLERİ:
-Fakülte yıllarında Sui Generis isimli mizah dergisinin karikatürlerini çizdi
-1997 yılında ilk kişisel Resim sergisini Ankara Adliyesi Sanat Galerisi’nde açtı,
-1998 yılında Hukukçu ressamlar karma sergisine katıldı.
-2003 yılında Avrupa Konseyi Kutlama Kartı Büyükler Kategorisi Resim Yarışması’nda ikinci oldu.