Britney Spears

Britney Spears

2 Aralık 1981 tarihinde Mississippi eyaletine bağlı McComb şehrinde doğdu. Annesi Lynne Irene Spears, babası James Parnell Spears’tır. Ağabeyi Bryan Spears kendisinin menajerlerinden biridir. Kız kardeşi Jamie Lynn Spears ise oyuncu ve şarkıcıdır.

Britney, üç yaşındayken Kentwood şehrinde dans dersi görmeye başladı. Ayrıca okulunun jimnastik derslerine katıldı ve kilise korosunda yer aldı. Bir taraftan Disney kanalının seçmelerine de katılan Britney, The Mickey Mouse Club programı için seçildi. Fakat yaşı çok küçük olduğundan bir yapımcı onu New York Broadway’deki bir ajansa yönlendirdi ve üç yıl süresince gösteri sanatları okuluna katılmasını sağladı.

Daha sonra Disney’deki The New Mickey Mouse Club programına dâhil oldu. Aynı programı paylaştığı diğer isimler Justin Timberlake, Christina Aguilera, Joshua Chasez, Keri Russell ve Ryan Gosling’di. Aradan birkaç yıl geçince Spears bir demo çalışması hazırladı ve bu çalışma Jive Record’un eline geçti. Bunun üzerine plak şirketi Britney Spears ile bir anlaşma akdetti. Buna göre Spears birçok gençlik dergisi ve televizyon programında boy göstererek şöhreti arttı. 'N Sync adlı müzik grubunun reklamlarını seslendirdi.

1998 yılının son aylarında ilk teklisi “...Baby One More Time” radyolarda çalınmaya başladı. Aynı zamanda şarkının klibi de müzik kanallarına verildi. Bu çıkışıyla Spears uluslararası çapta büyük bir başarı elde etti. 

2 Ocak 1999 tarihinde “...Baby One More Time” adlı albümünü Jive Records etiketiyle piyasaya sürdü. Albüm yalnızca ABD’de 14 milyon sattı. Ayrıca Elmas Sertifika aldı ve tüm dünyada yaklaşık olarak 32 milyon satış yaptı.

Nisan 1999’da Spears, ünlü Rolling Stone dergisinin kapağına çıktı. Aynı yıl bir turne organize etti ve 1999’un sonunda eleştirmenlerce o yılın en büyük yıldızı olarak gösterildi.

MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde "...Baby One More Time" yılın en iyi şarkısı seçildi. Bu ödül töreninde Spears toplam dört ödülü kucakladı. İlk dizi deneyimi ise Sabrina'daki küçük bir rolle başladı.

2000 yılında ikinci albümü Oops!.. I Did It Again'i piyasaya sürdü. Daha ilk haftasında albüm 1,3 milyon sattı. Toplamda ise yaklaşık olarak 25 milyon satış yaptı. Albümle aynı taşıyan klibi müzik listelerine bir numaradan girdi. Grammy ödüllerinde ise iki adaylık elde etti. Albümün ardından çıktığı turne ile büyük bir gelir kazandı.

2001’de Pepsi ile 8 milyon dolarlık bir reklam anlaşması imzaladı. Aynı sene MTV Müzik Ödülleri’nde I'm a Slave For You adlı şarkısını söylemek için sahneye bir pitonla çıktı. Bu hareketiyle pek çok eleştiri aldı. Daha sonra bu şarkıya çektiği iddialı klibiyle büyük ses getirdi. Üçüncü albümünü kasım ayında çıkardı. Britney adlı bu albüm de listelere hızlı bir giriş yaptı. Amerikan müzik tarihinde peş peşe yayımladığı üç albümü de listelere bir numaradan giren tek kadın şarkıcı oldu.

2002 yılında ilk filmi Crossroad’u çekti. Bu film gişede büyük bir başarı gösteremedi. Daha sonra dört yıllık erkek arkadaşı Justin Timberlake’ten ayrıldı. Forbes dergisi Spears’ı yılın en güçlü ünlü ismi seçti.

2003 yılında Madonna ve Christina Aguilera ile birlikte MTV Müzik Ödülleri’nde sahneye çıktı. Like a Virgin adlı şarkıyı söylerken Spears ile Madonna dudak dudağa öpüştü ve bu olay aylarca gündemden düşmedi.

2003 yılının son aylarında dördüncü albümü In the Zone piyasaya çıktı. O yılın en iyi ilk hafta satışını elde etti. Önceki üç albümü gibi bu albümü de listelere ilk sıradan girdi. Toplam 7 milyon satan bu albümde yer alan Toxic adlı şarkı, en iyi dans parçası kaydı dalında ona Grammy Ödülü’nü kazandırdı.

2004’ün ilk ayında çocukluk arkadaşı Jason Allen Alexander ile Las Vegas’ta dünyaevine girdi. Ancak bu evliliği sadece 54 saat sürdü. Daha sonra konuyla ilgili verdiği bir demeçte evliliğin nasıl bir şey olduğunu tecrübe etmek istediği için evlendiğini bildirdi. Aynı yılın temmuz ayında ise dansçı Kevin Federline ile nişanlandı. Tanışmalarından üç ay sonra nişanlanan bu çift, herkesi şaşırtarak eylül ayında evlendiler. Britney’in ailesi bu evliliğe karşıydı. Çünkü o dönem Kevin Federline, oyuncu Shar Jackson’dan ikinci çocuğunu bekliyordu. Ancak Britney bu duruma aldırış etmedi.

Evlendiği yıl, ilk parfümü Curious’u çıkardı ve bir yıl içinde bu parfümle 100 milyon dolar kazandı. Ardından ikinci parfümü Fantasy’i çıkardı.

Yılın son aylarında Greatest Hits: My Prerogative adlı çalışmasını piyasaya sürdü. Üç yeni şarkının yer aldığı bu albüm, toplama şarkılardan oluşmasına rağmen 5 milyon satmayı başardı.

2005 yılında kocası Kevin ile birlikte bir televizyon programı yaptı. Ancak bu program beklenen ilgiyi görmedi. Nisan ayında hamile olduğunu açıkladı ve 14 Eylül 2005 tarihinde oğlu Sean Preston'ı kucağına aldı. Doğumdan sonra popülaritesi düşüşe geçti. Üstelik eşinin onu aldattığı ortaya çıktı. Ancak Britney çocuğu için evliliğine devam etti.

Ertesi yıl ikinci hamileliğini açıkladı ve 12 Eylül 2006 tarihinde ikinci oğlu Jayden James doğdu. 6 Kasım 2006 tarihinde eşinden boşanmak için mahkemeye başvurdu. Olaylı bir boşanmanın ardından yaşadıklarını sindiremeyen Britney depresyona girdi ve kendini içkiye verdi. Gece hayatında boy göstererek Paris Hilton ile arkadaşlık etti. İsmi bir-iki kişiyle aşk dedikodularına karıştı. Eski eşine açtığı velayet davasında mahkeme, çocukları babaya verdi ve Britney bu süreçte çocuklarını kısa bir süre görebildi.

100 milyon dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 12. kadını seçildi. Yeni albüm için kollarını sıvadığı bir sırada çarpıcı bir haber aldı. Teyzesi Sandra Bridges Covington kansere yenik düşerek hayatını kaybetti. Daha sonra ikinci oğlu Jayden James’in resimleri basına sızdı. Bir günlük rehabilitasyonun ardından Britney saçlarını tamamen kazıttı.

Oldukça zorlu bir süreçten geçen Britney, 2007 yılında yayımladığı Gimme More adlı şarkıyla büyük ilgi gördü. Believe adlı yeni parfümünü çıkaran Britney, Blackout albümüyle hayranlarının tekrar karşısına çıktı. Bu albüm hem olumlu hem olumsuz anlamda pek çok eleştiri aldı.

Madde bağımlılığı şüphesi ile hastaneye kaldırılan ancak ertesi gün taburcu edilen Spears’ın tüm serveti babasına devredildi.

Circus adlı yeni albümünü 2 Aralık 2008 tarihinde çıkaracağını duyurdu. Görünümünü yenileyerek önceki hâline döndü. Albüm üzerinde çalıştı. Bazı haklarını da geri alarak eski menajer ve asistanlarını çağırdı.

Womanizer adlı teklisi çıkar çıkmaz Billboard listelerine 93. sıradan giriş yaptı. Sadece bir hafta sonra şarkı Billboard tarihinin en büyük sıçrayışlarından birini gerçekleştirerek ilk sıraya yerleşti. Circus, 2008’in son aylarında çıkmış olmasına rağmen o yılın en fazla satan albümleri arasına girdi. Britney, ertesi yıl çıktığı turnede birçok ülkeyi ziyaret etti. MTV Video Müzik Ödülleri’nde Womanizer adlı teklisi En İyi Pop Videosu ödülüne layık görüldü.

Kariyerinin onuncu yılına özel olarak The Singles Collection adlı bir toplama albüm çıkaracağını duyurdu. Ekim ayında 3 adlı teklisini yayımladı. Billboard listelerinde bu şarkı 98 numaradan 1 numaraya sıçradı ve önceki rekorunu egale etti. 2010 yılında Womanizer teklisi ile Grammy’ye aday gösterildi.

2 Aralık 2010 tarihinde yeni albümünü çıkaracağını müjdeledi. Hold It Against Me adlı şarkı Billboard listelerine 1 numaradan girerek büyük bir başarı kazandı. Till The World Ends de müzik otoritelerinden tam not aldı.

2011 yılında MTV MVA Ödülleri’nde ömür boyu başarı ödülüne layık görüldü. The X Factor adlı şarkı yarışmasında jüri üyesi oldu. 2012 yılında Scream and Shout adlı şarkıyla 71 ülkede 1 numaraya yerleşti. Ertesi yıl Şirinler filmi için bir şarkı seslendirdi. Ooh La La adlı bu şarkıya çektiği klipte oğulları da yer aldı.

2013 yılında Work Bitch adlı çalışmasını yayımlandı. Britney Jean adlı yeni albümünün çıkış parçası olan Work Bitch çok beğenildi. Albüm ilk haftasında 107 bin satış yaptı ve Billboard 200 listesine 4 numaradan girdi.

Iggy Azalea ile birlikte 2015 yılında Pretty Girls adlı çalışmasını yayımladı. Bu parça Billboard Hot 100 listesine 29 numaradan girdi.

2016 yılında Spears, yeni albüm kayıtlarının başladığını sosyal medya üzerinden hayranlarına müjdeledi. 15 Temmuz 2016 tarihinde yeni albümünün habercisi “Make Me..." yayımlandı. Glory adlı dokuzuncu albümü ise 26 Ağustos 2020’de RCA Records etiketiyle piyasaya çıktı. Britney bu albümle ABD Billboard 200 listesine üç numaradan giriş yaptı.

2019 yılında Spears’ın kendi iradesi dışında bir psikiyatr tesisine gönderildiği ortaya çıktı. Bu nedenle Twitter’da #FreeBritney Hareketi başladı. Bu hareket, Britney’in 2008 yılından bu yana devam eden hukuksal vasiliğinin sona erdirilmesini savunan bir sosyal harekettir. Buna göre Britney’in 13 yılı aşkın bir süredir özgür iradesine başvurulmadan işine, hayatına el konuldu ve ailesi onun mal varlığını elde etmek adına Britney’i bir çocuk gibi yönetti. 2021 yılında Britney’in hayatını ve vasiliği konu alan Framing Britney Spears adlı belgesel yayımlanınca olay dünya çapında duyuldu ve büyük yankı uyandırdı. Ayrıca Netflix’te de vasilik konusunu enikonu işleyen Britney VS Spears adlı bir belgesel yayımlandı. Hem Britney’in hem de hayranlarının yoğun çabasıyla vasilik 12 Kasım 2021 tarihinde sona erdi.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Britney_Spears