Candan Erçetin

Candan Erçetin


Şarkıcı Candan Erçetin 1991 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Şan Bölümü’nü bitirdi.

1986 yılında Norveç Oslo’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Klips ve Onlar grubunun bir üyesi olarak ülkemizi temsil etti. 1994 yılında Kanal D’de 17 hafta süren "Kol Düğmeleri" adlı magazin programının sunuculuğunu yaptı. 1995 yılında da Numberone TV’de haftada beş gün yayınlanan, 65 bölümden oluşan "Randevu" adlı sohbet programını sundu.

1995 Ağustos’unda Trakya ve Makedon ezgilerinden oluşan "Hazırım" adlı ilk solo albümünü çıkardı. Albüm, aynı yıl Alem FM’in "yılın en iyi satan pop albümleri" listesinde yer alarak ödül kazandı.

1996 Temmuz ayında "Sevdim Sevilmedim" adlı, Türkiye’de yayınlanan ilk remix albüm çalışması ile büyük başarı kazandı. 1996 yazında sanatçı, iki halk konseri ve Yapı Kredi Bankası Gençlik Festivali çerçevesinde Rumeli Hisarı’nda konser verdi.

1997 yılında "Çapkın" adlı ikinci solo albümünü çıkardı. Bu albümde kendi bestelerine de ağırlık veren sanatçı, albümde yer alan "Yalan" parçasıyla 1998 Kasım ayında İstanbul FM’in "en çok istek alan şarkı" ödülünü aldı. 1997 sonbaharında Hollandalı bir World Music organizatörünün teklifi ile, biri Utrecht Tivoli’de diğeri Amsterdam Paradiso Konser Salonu’nda olmak üzere iki konser verdi. 1998 yılı Haziran ayında 2. Boğaziçi Festivali’nin açılışını Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdi.

1998 Ağustos ayında "Oyalama Artık" adlı 2. remix albüm çalışması yayınlandı. Ekim 1998’de "Her Aşk Bitermiş" adlı parçasının klibi, Fransız MCM müzik kanalının düzenlediği "Nuit Du Clip"II. Akdeniz Video Müzik Ödülleri’nde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görüldü. Mayıs 1999’da Bremen die Glocke konser salonunda, Haziran 1999’da Frankfurt’ta ve Fas’ta solo konserler verdi. Ekim 1999’da Paris Olympia’ da depremzedeler yararına gerçekleştirilen karma konsere şarkılarıyla katıldı ve programın sunuculuğunu üstlendi.

Ocak 2000’de "Elbette" adlı 3. albümü çıktı. Mayıs-Ekim 2000 tarihleri arasında 8 konserlik yaz turnesini gerçekleştirdi.

Temmuz 2001’de, 2.500 adetlik sınırlı sayıda üretilen ve orijinal imzası bulunan "Unut Sevme" remix albüm çalışması satışa sunuldu. Mayıs-Ekim 2001 tarihleri arasında, Doğu illerini de kapsayan 20 konserlik Anadolu turnesini gerçekleştirerek 62.000 dinleyiciyle buluştu. NTV’de 2001 Kasım ayında başlayan 13 bölümlük "Günlük Hayat" adlı canlı televizyon programının yapımını ve sunuculuğunu üstlendi.

Mayıs 2002’de "Neden" adlı 4. albümü satışa sunuldu. Çoğunluğu kendi söz ve bestelerinden oluşan albümde 12 şarkı yer alıyor.

Ocak 2003’te Fransız şarkılarını yeni düzenlemelerle yorumladığı "Candan chante hier pour aujourd’hui" albümü piyasaya çıktı. Yine 2003’te “Neden” albümünden şarkıların remixlerinin yanı sıra Bosna-Hersek, Avusturya, Türkiye ortak yapımı Gori Vatra adlı filmin müziği olan "Yazık Oldu" adlı şarkının da yer aldığı Remix albüm piyasaya çıktı.

Haziran 2004’te son albümü “Melek” dinleyicisiyle buluştu. 2005 yılının ilk yarısında "Yıldızların Altında" isimli eski Türk filmlerini konu alan müzikli oyunda başrolleri Beyazıt Öztürk, Rasim Öztekin, Ragıp Savaş, Nurhan Damcıoğlu ve Orhan Aydın ile paylaştı.

Türkiye ve Yunanistan’da yıllardır söylenmekte olan ortak melodileri iki dilde de seslendirdiği "Aman Doktor" albümünü hazırladı. Mart 2007, Haziran 2008 tarihleri arasında TRT 1’de 50 bölüm canlı olarak yayınlanan Candan Erçetin’le Beraber ve Solo Şarkılar isimli müzik/performans programını hazırlayıp sundu.

2009 yılında Hasan Ali Toptaş’ın romanından uyarlanan Gölgesizler isimli filmin müziklerini hazırlayan Erçetin aynı zamanda filmin yürütücü yapımcılığını da üstlenmiştir.

Aralık 2009’da 16 şarkıdan oluşan son albümü “Kırık Kalpler Durağında”yı çıkaran Candan Erçetin, Ocak 2010’da gösterime giren “Kaptan Feza” filminin uygulayıcı yapımcılığını ve müzik direktörlüğünü üstlendi.

Candan Erçetin ayrıca, 2009 yılı itibariyle Galatasaray Üniversitesi’nde ders vermektedir.