Derya Alabora

Derya Alabora

19 Ağustos 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. Tam adı Derya Alabora Yücel’dir. Türk oyuncu. "Masumiyet" filmi, "Şaşıfelek Çıkmazı" dizisiyle tanındı.

1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. Aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Digital Film Academy İstanbul’da ders vermektedir.

Bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosu’nda çalıştı. Devlet Tiyatroları’ndan istifa ettikten sonra, çeşitli özel tiyatro gruplarının oyunlarında rol aldı. Bir süre Ali Poyrazoğlu ile çalıştıktan sonra, Özdemir Çiftçioğlu ile birlikte Tiyatro Grup’u kurdu. 5. Sokak Tiyatrosu, DOT ve garajistanbul’un oyunlarında oynadı.

Jean Genet’nin eseri "Balkon" (Tiyatro Stüdyosu, 1998), Özen Yula’nın yazdığı Ay Tedirginliği, DOT’un ilk oyunu olan ve Bryony Lavery’nin yazdığı "Donmuş" (Frozen), 2007 İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen deneysel oyun "Oyunu Bozun" ve Sevim Burak’ın "Yanık Saraylar" kitabındaki öykülerden Naz Erayda’nın uyarladığı bir oyun olan "Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse" rol aldığı oyunlar arasındadır

Nisan Akman’ın yönettiği 1987 yapımı "Bir Kırık Bebek" filmi ile sinemada göründü. br>
Zeki Demirkubuz’un yönettiği "Masumiyet" filmindeki rolü ile Antalya Altın Portakal Film Festivali, Adana Altın Koza Film Festivali ve SİYAD En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı.

Uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra, Şaşıfelek Çıkmazı dizisinde de birlikte çalıştığı yönetmen Çağan Irmak’ın Bana Old and Wise’ı Çal adlı kısa filminde, Erkan Can’la baş rolleri paylaştı. Barış Pirhasan’ın 2007 yapımı filmi Adem’in Trenleri (2007) filminde, Adem’in annesi Şükran’ı canlandıran oyuncu, 2008 yılında ise, Pandora’nın Kutusu filminde yer aldı.

TV’deki en bilinen rolü, TRT’de yayınlanmış olan Şaşıfelek Çıkmazı dizisindeki Aysel’dir. Bu dizide, Zuhal Gencer’le başrolleri paylaştı. Uzun süre Mahinur Ergun’un yazıp yönettiği, 2001’de çekilen yeni bölümlerinde ise yönetmenliği Çağan Irmak’ın devraldığı dizi, aynı zamanda, oyuncunun en uzun süre devam etmiş olan TV dizisidir.

Diğer TV dizilerinden en bilinenleri, her ikisi de Kanal D’de yayınlanmış olan Aşk Meydan Savaşı ve Aşk Her Yaşta’dır.

1983’ten bu yana Uğur Yücel’le evli olan Alabora’nın 1985 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır. Derya Alabora’nın kuzeni oyuncu Mustafa Alabora, onun oğlu ise, oyuncu Memet Ali Alabora’dır.