Fatma Tülin Öztürk

Fatma Tülin Öztürk

1950’de İstanbul’da doğdu. Resim yapmaya çocukken başladı. 1971 yılında Özer Kabaş atölyesinde resim çalışmaya başladı. Boğaziçi Üniversitesi'nde dil ve edebiyat alanında eğitimini sürdürdü. İlk kişisel sergisini 1975 yılında Melda Kaptana Sanat Galerisi'nde açtı. 1976'da mezun oldu ve resim eğitimi için İngiltere'ye gitti.

1975 yılından itibaren kişisel sergiler açtı, yurt içi ve yurt dışında elliden fazla grup sergisine katıldı. Eserleri yerli ve yabancı koleksiyonlarda yer buldu. Aralık 1990’da Enis Batur’la evlendi. İlk kişisel sergisini, 1971’de Boğaziçi Üniversitesinde açtı. “Alis’in Not Defteri” adlı deneme kitabı Mayıs 2011'de Norgunk Yayınlarından çıktı. 38. ve son kişisel sergisi olan Yüzler, Fısıltılar Mart 2017'de açıldı.

Resimlerinde iki dönem gözlemlenmektedir; 1980’li yılların ortalarına kadar gelen resimlerinde, büyütülmüş bitki ve nesne görüntülerinin, foto-gerçekçi bir tekniğe göre uygulanmış görsel yorumları ağır basmaktadır. Bu dönemi izleyen çalışmalarında ise insan bedeninin anatomik ayrıntıları, farklı yerlerde konumlanan resim karelerinin bir araya getirilen bütünlüğüne göre oluşturulmaktadır. Ayrıntının bütünden, beden parçalarının genel anatomik yapıdan soyutlandığı bu çalışma tekniği; izleyicinin görsel algısında yanılsamacı paradigmalar yaratmaktadır. Sanat hayatını “seçilen bir ana yolda değişik durakları olan, ara sıra yan yollara da sapılan bir yolculuk” olarak değerlendirmektedir. Çalışmalarını İstanbul’da, özel atölyesinde sürdürmektedir.

Kişisel Sergileri:

2009 - Önce

2010 - Gezgin Parçalar 1 ve 2

2017 - Yüzler, Fısıltılar