Hakan Fidan

17 Temmuz 1968 tarihinde, Ankara'da doğdu. 1986-2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde astsubay olarak bulundu. KK Muhabere Okulu ve KK Dil Okulunda eğitim aldı. 

Kendi isteğiyle askerlik görevini sonlandırdı.  ABD'de Maryland Üniversitesine bağlı University of Maryland University College'da, yönetim ve siyaset bilimi alanlarında lisans öğrenimi gördü. 

Bilkent Üniversitesinde "Dış Politikada İstihbaratın Yeri" isimli teziyle yüksek lisans ve 2006 yılında  "Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı" başlıklı tezi ile doktora eğitimini tamamladı. 

Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinde akademisyenlik görevini ifa etti.

Viyana'da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunda, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsünde ve Londra'da Verification Technologies Research Center'da akademik çalışmalarını sürdürdü.

Almanya'daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı'nda görev yaptı. 2001 yılından itibaren iki yıl boyunca Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliğinde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak yer aldı. 

2003 yılında, Başbakanlık Türk İş Birliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığına atandı.

14 Kasım 2007 tarihinde, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008 tarihinde Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi oldu ve bu görevinden Şubat 2011'de istifa etti.

15 Nisan 2010'da Millî İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığına getirildi. 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarlığı görevine atandı. Ataması sırasında 42 yaşında olduğundan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde göreve gelen en genç MİT Müsteşarı sayıldı.

3 Haziran 2023 tarihinde, Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Evli ve üç çocuk babasıdır.