Mustafa İsen

Mustafa İsen

3 Aralık 1953 tarihinde Sakarya’nın Ferizli ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Sakarya’da tamamladı. Çorum İmam Hatip Lisesinden 1971 yılında mezun oldu. 1975’te Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Mezuniyetinin ardından İstanbul’da öğretmen, Atatürk Üniversitesinde asistan olarak çalıştı.

1981’de Millî Eğitim Bakanlığının vasıtasıyla Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Doğu Dilleri Bölümünde öğretim elemanı oldu. İki yıl kadar burada çalıştı. 1983’te yardımcı doçent olarak atandı ve yurda dönüşünün ardından Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyeliği yaptı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin kuruluş yıllarında Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde kendi alanına dair dersler verdi. 1988’te Millî Eğitim Bakanlığında müşavir olarak çalıştı. Takiben, Eski Türk Edebiyatı alanında doçent oldu ve Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne 1989 yılında doçent olarak tayin edildi. Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde dekan yardımcılığı ve Gazi Üniversitesi Türkçe Öğrenim Uygulama ve Araştırma Merkezinde başkanlık yaptı.

Mustafa İsen 1994’te profesör oldu. Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde müdür, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde bölüm başkanı olarak görev yaptı. 1997’de ise Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinin dekanı oldu.

2000’de Başkent Üniversitesine geçerek burada Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kurdu.

17 Aralık 2002 tarihinde Kültür Bakanlığına müsteşar olarak tayin edildi. Kültür ve Turizm Bakanlıklarının birleşmesini takiben 17 Haziran 2003 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığında müsteşarlık yaptı.

2007’den itibaren siyaset sahnesinde boy gösteren İsen, 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı oldu. Bu yüzden müsteşarlıktan istifa etti. AK Parti’nin aday listesinde adı bulunmadığı anlaşılınca önceki görevine geri döndü.

Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı olarak seçilmesini takiben Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğine tayin edildi. 4 Nisan 2003 tarihinde Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin mütevelli heyet üyesi, 17 Ekim 2009’da ise YÖK üyesi olarak atandı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından cumhurbaşkanlığın başdanışmanı oldu. Haziran 2015’teki seçimlerde AK Parti’den milletvekili adayı olmak üzere görevinden istifa etti. 25. ve 26. dönemlerde Ak Parti’den Sakarya Milletvekili olarak seçildi.

TÜRK-PA, Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun üyesi ve Türkiye Sırbistan Dostluk Grubu’nda başkanlık yaptı. Ayrıca Türk Dünyası Akil Adamlar Meclisi’nde Türkiye'nin Aksakalı unvanına sahiptir. İyi seviyede İngilizce bilen İsen, evli ve üç çocuk babasıdır.

Mustafa İsen’in Türk edebiyatı ve Balkanlardaki Türk kültürüne dair yayımlanmış çok sayıda çalışması vardır. Başlıca kitapları şunlardır: Acıyı Bal Eylemek, Balkanlarda Türk Çocuk Şiiri, Dile Duran Ölüm-Klasik Türk Edebiyatında Mersiyeler, Eski Türk Edebiyatı El Kitabı, Latifi Tezkiresi, Ötelerden Bir Ses, Sehi Bey Tezkiresi, Özlenen Şehirler

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Mustafa_%C4%B0sen

https://www.tbmm.gov.tr/milletvekili/MilletvekiliDetay?DonemId=f72877c2-f51d-037b-e050-007f01005610&Id=f72877c2-d3c2-037b-e050-007f01005610