İsmet Uçma

İsmet Uçma

1 Ocak1955 tarihinde Ordu’nun Fatsa ilçesinde doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı fakültede "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı"  konulu yüksek lisansını tamamladı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" konusunda doktora yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nda görev yaptı. İşaret Yayınları ile Şehir Yayınları’nı kurdu. 

Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi. 1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin Yılın Yayıncısı ödülüne layık görüldü. Ak Parti Kurucu Üyesi oldu ve İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliği yaptı.

24, 25, 26 ve 27. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olarak görev aldı. TÜRKPA Hukuk İşleri ve Uluslararası İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanlığını yürüttü. Arapça ve İngilizce bilen Uçma, 6 çocuk babasıydı.

11 Ekim 2021 tarihinde İstanbul'da vefat etti.