Johnny Weissmuller

Johnny Weissmuller

2 Haziran 1904 tarihinde Romanya’nın Freidorf bölgesinde doğdu. Tam adı Johann Peter Weißmüller’dır. Ertesi yıl 26 Ocak 1905'te, annesi Elisabeth ve babası Peter Weißmüller ile birlikte SS Rotterdam gemisiyle Amerika’da bulunan Ellis Adası’na doğru on iki günlük bir geziye çıktı. Daha sonra hep birlikte Pensilvanya’da yaşamaya başladılar. Erkek kardeşi Peter ise eylül ayında dünyaya geldi.

Üç yıl sonra Şikago’ya taşındılar. Michigan Gölü’ndeki Fullerton Plajı Johnny’nin yüzme sevgisinin başladığı ve ilk yüzme derslerini aldığı yerdir. Bu konuda kısa zamanda ilerledi. Girebildiği her yarışa katılarak birçok başarı elde etti.

Henüz sekizinci sınıftayken babası onları terk etti. Bu yüzden annesine ve erkek kardeşine bakabilmek için okulunu bırakıp çalışmaya başladı. Bu sırada girdiği bütün yüzme yarışlarını kazandı. Ayrıca koşu ve yüksek atlama dallarında da çok iyiydi. Çok geçmeden ülkenin en  iyi yüzme takımlarından biri olan Illinois Athletic Club’a kabul edildi.

Yüzme koçu olan Bill Bachrach, Johnny’nin başarısından çok etkilendi. Bundan sonra kariyeri büyük bir ivme kazandı. Önce Amateur Athletic Union (AAU) yarışına dört kez katıldı ve hepsinde birinci oldu. Buradayken iki dünya rekoru kırdı.

9 Temmuz 1922 tarihinde 100 metre serbest stilde 58.6 saniyede yüzerek Duke Kahanamoku’nun dünya rekorunu elinden aldı. 1924 Yaz Olimpiyatları’nda altın madalyanın sahibi oldu. Bununla birlikte 400 metre serbest stilini de kazandı ve 4x200 metre bayrak yarışını kazanan ABD takımının bir üyesiydi.

Dört yıl sonra Amsterdam’da gerçekleşen 1928 Yaz Olimpiyatları’nda iki altın madalya elde etti. 1927 yılında, 100 yarda serbest stilde 51.0 saniye ile yeni bir dünya rekoru kırdı. 1940 yılında 36 yaşındayken bunu 48.5 saniyeye çıkardı. 

Toplamda beş olimpiyat altın madalyası, bir bronz madalya ve 52 Amerika Birleşik Devletleri ulusal şampiyonluğu kazandı. 67 kere dünya rekoru kırdı. 100 metre serbestte bir dakikanın altında ve 440 yarda serbestte beş dakikanın altında yüzen ilk kişi oldu. Hiç yarış kaybetmeden emekli oldu. 1950 yılında Associated Press tarafından 20. yüzyılın ilk yarısının en iyi yüzücüsü seçildi.

Johnny Weissmuller, ayrıca sinema sektöründe de boy gösterdi. Oynadığı Tarzan rolleriyle döneminde büyük bir sükse yaptı. Vahşi orman hayatının içinde iyi kalpli bir kişiliğe hayat vererek milyonların sevgisini kazandı.

Önde gelen bazı filmleri ise şunlardır: Glorifying the American Girl, Swim or Sink, Tarzan the Ape Man, Tarzan and His Mate, Tarzan Escapes, Tarzan Finds a Son, Jungle Jim, Fury of the Congo, Won Ton Ton, the Dog Who Saved Hollywood.

1974 yılında kalça ve bacağı kırılarak sağlığı bozulmaya başladı. Hastaneye kaldırıldığında ciddi bir kalp rahatsızlığı olduğunu öğrendi. 1977’de bir dizi felç geçirdi.

20 Ocak 1984 tarihinde, 79 yaşında akciğer ödemi nedeniyle vefat etti. Meksika’nın Acapulco şehrinde defnedildi. Vasiyeti üzerine, tabutu yere indirilirken kendi icat ettiği Tarzan narasının kaydı üç kez çalındı.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Johnny_Weissmuller