Karahan Çantay

Karahan Çantay

21 Aralık 1973 tarihinde Ankara’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Balıkesir’de bitirdi. 1990 yılında ODTÜ’nin Matematik Bölümü’nü dereceyle kazandı. Son sınıfa kadar okudu. 2000 yılında okuldan atıldı.

Karahan Çantay’ın dedesinin babası TBMM 1. dönem Balıkesir Milletvekili, öğretmen, gazeteci, politikacı, fikir ve din adamı, Kur’an müfessiri Hasan Basri Çantay’dır. Çantay’ın yayınlanmış üç ciltlik Kur’an Meali ve Tefsiri isimli bir eseri var. Çantay Kurtuluş Savaşı yıllarında yazılarıyla milli mücadeleye destek verdi, öncesinde de Abdülhamit’e muhalif ilim adamları arasında yer aldı. Çantay ilk TBMM’de Karesi Milletvekili olarak yer aldı.

Karahan Çantay 1995 yılında "Mr. Turkey" modellik yarışmasında birincisi seçildi. Birincilik tacı Sibel Can tarafından takıldı. 1996 yılında ilk kez İstanbul’da düzenlenen Mr World erkek güzellik yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve Tom Nuyens ile Gabriel Soto’nun ardından üçüncü oldu.

1996’da Cahide Sonku anısına sahnelenen tiyatro oyunu "Cahide"de Nurseli İdiz’le oynadı. Zeki Müren anısına düzenlenen “Bir Demet Yasemen” adlı müzikalde oynadı.

“Zorro’nun Aşkı” adlı tiyatroda rol aldı. 

1998 yılında Sibel Can ile “Sibel” adlı dizide başrolü paylaştı. Aynı yıl “Aşk ve Barış” adlı Tv filminde başrol oynadı. 

Harika Avcı ile “Gizli Aşk” adlı dizide oynadı. Show Tv’de Ece Uslu ile "Sabah Show"unu sundu. 

Demet Akalın’ın "Asla Affedilmez"  ve Sibel Can’ın "Dedikodu", Nükhet Duru’nun “Çeribaşı”, Bülent Ersoy’un “Seni Ben Ellerin Olsun Diye mi Sevdim” isimli şarkılarının klibinde rol aldı. 2000 yılında Türkiye’den ayrıldı.

2014 yılında yarı da bıraktığı ODTÜ’nün Matematik Bölümünü bitirdi. Bir süre ABD’de yaşadıktan sonra 2017 yılında Tayland’a yerleşerek matematik öğretmenliği yapmaya başladı.

6 Mart 2021 tarihinde Tayland’ın Bangkok şehrinde geçirdiği motosiklet kazasının ardından hayatını kaybetti. 14 Mart 2021 tarihinde Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Filmleri:

1995 - Gizli Aşk
1997 - Böyle mi Olacaktı
1997 - Altın Vuruş
1998 - Sibel
2000 - Kumkapı Olayı-Üzgünüm
2000 - Zehirli Çiçek