Lothar Von Trotha

Lothar Von Trotha

Adrian Dietrich Lothar von Trotha, 3 Temmuz 1848de, Prusya İmparatorluğunun Sakson eyaletinin başkenti Mahdeburgda doğdu. Saksonlu soylu bir aileye mensuptur.

1865te Prusya ordusuna katıldı. Prusya-Avusturya ve Fransa-Prusya savaşlarında savaştı. Bu sebeple ikinci sınıf Demir Haç nişanıyla ödüllendirildi. Kasım 1872de Bertha Neumannla evlendi. Ratzeburgdaki Lauenburgisches Jäger taburunda iki yıl komutanlık yaptı. 1894te, (bugün Tanzanya topraklarında yer alan) Alman Doğu Afrikasındaki kolonyal birliklerin komutanı olarak Afrikaya atandı. Wahehe isyanı da dâhil olmak üzere oradaki isyanları başarıyla bastırdı. Geçici olarak Çin İmparatorluğuna gönderildi ve orada Boxer isyanını bastırdı. 3 Mayıs 1904te Alman Güneybatı Afrikasına başkomutan olarak gönderildi.

Herero isyanı, Alman Güneybatı Afrikasında beş aydır devam etmekteydi. Alman kuvvetleri, Hereroların gerilla taktikleri karşısında yenilmekteydi. Trothanın birlikleri de bu taktikler karşısında çaresiz kaldı.

Ekim 1904te Trotha yeni bir savaş planı yapılmasını kararlaştırdı. Waterberg Savaşında ordularına Herero isyancılarının üç taraftan kuşatılmasını emretti. Böylelikle isyancılar, Kalahari Çölünün su olmayan Omaheke-Steppe kısmına çekilmek zorunda kalacaklardı. Taktik uygulandı; Herero isyancıları su olmayan kısma çekildi. Trotha su kanallarını zehirletti, iki yüz kırk kilometrelik bir savunma hattı oluşturdu ve kaçmaya çalışan her Hereronun vurulması emrini verdi. Daha sonra tüm Hereroların imha edilmesini istedi.

Trothanın bu infaz kararı, kamusal bir tepki uyandırdı. Koloni Bakanı Bernhard von Bülow, Alman İmparatoru II. Williamdan, Trothanın komutanlıktan alınmasını emretti. Fakat artık çok geçti. Trothadan önce 80.000lik Herero nüfusu 10.000e indi ve hayatta kalanlar da toplama kamplarına gönderildi.

Trothanın orduları Nama adlı etnik gruba doğru ilerledi. 22 Nisan 1905te Namalara ya teslim olmalarını ya da sonlarının Hererolar gibi olacağını içeren bir nota verdi. Savaş neticesinde 10.000 Namalı öldü, 9.000 Namalı da toplama kampına götürüldü.

Trotha 19 Kasım 1905te Almanyaya döndü. 1910da piyade yüzbaşısı yapıldı. 31 Mart 1920de Bonnda öldü.