Mahsun Kırmızıgül

Mahsun Kırmızıgül

Mahsun Kırmızıgül, 26 Mart 1969 yılında doğdu. Çevresinde herkes onu Abdullah diye çağırırken 5 yasında iken nüfus cüzdanına kavuştu. Cüzdandaki ismi Mahsun´du. Aslen Bingöllü olan Mahsunun Anne ve babası ayrıldıktan sonra annesi ve kardeşleri ile beraber Diyarbakır’da yaşar. İlk ve Orta dereceli okulları bu şehirde tamamlar. Hayli kalabalık bir Ailenin ferdi olan Mahsun Kırmızıgül sanatçi olma hayali ile İstanbul’a gelir. Bu yıllar Mahsun için hayli zor geçer. O yıllarda konservatuara gitme kararı alır. Üniversite sınavını kazandıktan sonra Mahsun burada İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’ nda müzik öğrenimi alır.

1980 yılında müzik çalışmalarına başlayan sanatçı amatörce 8 albüm yaptı. Profesyonel anlamda ilk albümü "Alem Buysa Kral Sensin" le 1993’ te müzik dünyasına bomba gibi düştü ve listelerin zirvesine oturdu. Daha sonraki "Bebeğim" ,"İnsan Hakları" ve "Sevdalıyım Hemşerim" adlı çalışmalarında da aynı başarıyı tekrarladı. 1994’ ün ikinci yarısında Prestij Müzik şirketine Hilmi Topaloğlu ve Burhan Aydemir’ den sonra üçüncü ortak olarak giren Kırmızıgül, sanatçı kişiliğinin yanı sıra yapımcı olarakta müzik sektörü içindeki yerini aldı. Prestij Müzik, Mahsun Kırmızıgül’le birlikte yüzde 600’lere varan büyük bir atılım göstererek 5 yıl içinde müzik sektöründe zirveye taşındı. Mahsun Kırmızıgül atılımcı, yenilikçi ve çağdaş bir anlayışla Prestij Müzik’i dünya normlarında ülkemiz adına iyi bir noktaya getirdi. Özcan Deniz "Yalan mı", Seda Sayan "Ah Geceler",Ceylan "Ben Anayım", Alişan"Var ya", Ayhan Aşan"Sende mi", Ertuğrul Polat "Gittiğin O Gün", Kibariye "Bir Duygudur Kibariye", Onur "İlk Defa-Babam" gibi çalışmalarda gerek besteleri gerekse müzik yönetmenliği ile bu albümlere imzasını attı. Şirketin bir çok sanatçısına da müzikal anlamda bestelerini verdi.

1998 yılında çıkardığı "Yıkılmadım" adlı albümü ile geçtiğimiz yıllara müzikal anlamda imzasını atan Mahsun Kırmızıgül satış rekorları kırdı.1999 yılı tam anlamıyla Türkiye’de Mahsun yılıydı. . "Yıkılmadım" adlı albümü için çektiği kliplerden bazıları (Belalım, Herşeyim Sensin, Yıkılmadım). Bu albüm şimdiye kadar 2.000.000 adet sattı. Bu rakam yasadışı yollardan yapılan korsan kasetlerle 6 milyonu aşıyor