Marcel Ayme

Marcel Aymé (29 Mart 1902, Joigny, Yonne, Burgonya - 14 Ekim 1967, Paris) Fransız romancı, çocuk edebiyatı, mizah, senaryo ve oyun yazarı. En çok bilinen öyküsü, Paris’te bulunan bir heykelin yapımı için de ilham vermiş olan Duvargeçen’dir.

Aymé, 1902’de Burgonya’nın Yonne bölgesinde bulunan Joigny’de doğdu. Collège de Dole ’de okurken, Paris’te gazeteci olarak çalıştı. İlk romanı Brûlebois, 1926’da yayımlandı. 1929’da La Table aux crevés kitabıyla Prix Renaudot ödülünü kazandı. 1933’te yayımlanan kitabı La Jument verte ’nin elde ettiği başarıdan sonra, yoğunlukla edebiyata yöneldi. Çocuklara yönelik öyküler, romanlar ve seçkiler yayımladı. 1935’te senaryo yazmaya başladı. Tiyatro alanında, fars türündeki Lucienne et le boucher, Clérambard (1949) ve idam cezasını eleştiren Tête des autres (1952) ile başarı kaydetti. 1967 yılında Paris’te öldü. Mezarı, Paris’teki Montmartre bölgesinde bulunan Cimetière Saint-Vincent ’tadır.

Yazarın en ünlü kısa öykülerinden biri, Paris’te bir heykelle sembolize edilmiş olan Duvargeçen’dir. (Le Passe-Muraille) Öykü, 42 yaşındayken birden bire duvarların içinden kolaylıkla geçme yeteneğine sahip olduğunu keşfeden Dutilleul adlı kahramanı anlatır. Keşfedeceği her yeni tuhaflık Dutilleul’yu memnun eder ve bu yeteneği onun giderek daha tekinsiz uğraşlara yöneltir.