Meltem Cumbul

Meltem Cumbul


Oyuncu Meltem Cumbul, 11 Kasım 1970 tarihinde İzmir’de doğdu. 1988 yılında İzmir Türk Koleji’nde, 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Drama Ana Sanat Bölümü’nden mezun oldu.

“Aşağı Yukarı” ve “Nereden başlasak?” programlarının sunuculuğunu yaptı. Filmlerde yardımcı roller de oynadı, 1996 yılında ise “Sahte Dünyalar” adlı dizide başrol oynadı.

1997 yılında kendi ismini taşıyan “The Meltem Cumbul Show” programına başlattı. “Karışık Pizza”, “Geboren in Absurdistan” ve “Anlat Şehrazat Anlat” (müzikal) gibi filmlerde ve “Yılan Hikayesi” adlı dizide başrol oynadı. Daha sonra “Biz size aşık olduk”, “Beşik Kertmesi” ve “Gurbet Kadını” gibi televizyon dizilerin de rol aldı.

“Abdülhamit Düşerken” filmindeki rolüyle Antalya Film Festivali’nde Altın Portakal ödülünü aldı. 1998 Euovision Şarkı Yarışması’nda ikinci olan Imaani’nin seslendirdiği “Where Are You” adlı parçayı “Seninleydim” ismiyle Türkçeleştirip söyledi ve klip çekti. 2004 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ise sunuculuk yaptı.

“Mucizeler Komedisi” adlı müzikalde Şener Şen’le birlikte rol aldı. Son olarak ise “Aşk Yakar” dizisinde oynadı.