Nikolai Abraham Abildgaard

Nikolai Abraham Abildgaard

11 Eylül 1743 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde doğdu. Søren Abildgaard ve Anne Margrethe çiftinin oğludur. Babası ünlü bir yazar, illüstratör ve ressamdı.

Ünlü ressam Johan Edvard Mandelberg ve heykeltıraş Johannes Wiedewelt’in rehberliğinde Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Sanat Akademisinde eğitim aldı. Buraya girmeden önce bir resim ustası tarafından eğitildi. 1764 ila 1767 yıllarında parlak zekâsı nedeniyle Akademiden birçok madalyon kazandı.

1769 yılında Profesör Johan Mandelberg’in yanında çırak olarak Fredensborg’daki kraliyet sarayının dekorasyonlarını boyamak için yardım etti.

Dönemindeki diğer sanatçılar kendilerini geliştirmek maksadıyla daha çok Paris’e yolculuk yapmayı tercih etseler de Abildgaard, 1772’de Roma’ya gitti. Ünlü ressam Jens Juel ile Napoli’de bir gezi yaptı. Resim türü olarak özellikle tarihle yakından ilgilendi. Palazzo Farnese’deyken Annibale Carracci’nin fresklerini ve Rafael, Titian ile Michelangelo’nun resimlerini inceledi.

Haziran 1777’de Kopenhag’daki Akademide profesör olma umuduyla Roma’dan ayrıldı. Akademiye tekrar katılışından kısa bir süre sonra 1778’de profesör oldu. Neoklasik tarzda resim yapmanın yanı sıra mitoloji ve anatomi öğretti. Akademideki görevinin haricinde 1794 yılına dek Abildgaard, çokça eser veren velut bir ressam oldu. Yalnızca anıtsal eserler değil, vinyet ve illüstrasyon gibi daha minimal eserler de üretti. Eski İskandinav kostümleri tasarladı. Sokrates ve Ossian’ın eserlerini resimledi. İlaveten heykel, gravür ve yazarlık da yaptı. Mitolojik unsurlarla ve İncil’le ilgilendi.

Asmus Jacob Carstens, Bertel Thorvaldsen, J. L. Lund ve Christoffer Wilhelm Eckersberg gibi bazı ünlü sanatçılara ders verdi. 1780 yılında Danimarka hükûmeti tarafından Christiansborg Sarayı’ndaki Şövalyeler Odası’nı dekore etmek ve ülkenin tarihini yansıtan büyük anıtsal parçaları resmetmek için görevlendirildi. Bu, çok saygın ve eşsiz bir vazifeydi. 

1781’de Anna Marie Christiane Oxholm ile evlendi. Aynı yıl oğlu Marcus Aurelius doğdu. Ancak dört yıl kadar yaşayabildi. Daha sonra, Danimarkalı subay Reinhard von Eppingen ile karısının yasak aşk yaşadığı ortaya çıktı. Bu skandal üzerine boşandı.

1789 yılında oy birliğiyle Akademi Müdürü seçildi. 1792’de Özgürlük Anıtı için para toplanmasına katıldı. Anıtın tasarımına katkıda bulundu. 18. yüzyılın sonunda tartışmalı ifadeleri ve hiciv barındıran çizimleri nedeniyle tartışmaların hedefi oldu. Fransız Devrimi’nden ilham aldı ve devrimci ideallerini Christiansborg Sarayı’ndaki Şövalyeler Odası’na dâhil etmek istedi. Ancak Kral onun tasarımlarını reddetti.

Abildgaard’ın kurulu düzene rest çekişi, 1794’teki alegorik eseri Jupiter Weighs the Fate of Mankind Salon’da sergilendiği zaman doruğa ulaştı. Siyasi olarak izole edildi ve dönemin sansürcüleri tarafından kamusal tartışmaların dışında tutuldu.

Şubat 1794’te Christiansborg Sarayı’nda çıkan yangından olumsuz etkilendi. Çünkü bu olayla birlikte ihtişamlı projenin on anıtsal tablosundan yedisi yok oldu. Proje ise durduruldu.

Yangın olayının ardından dekoratif görevler almaya başladı. Ayrıca mimar olarak da iş yapma fırsatı buldu. Amalienborg’daki Levetzau Sarayı’nda çalıştı. Christiansborg Sarayı’nı tekrar inşa etmeyi planladı fakat bu görevi alamadı.

19. yüzyılın başlarında, Terence’in komedisi Andria’dan dört sahne çizdi. Bu, resme olan ilgisinin tekrar canlanmasını sağladı.

1803’te ikinci evliliğini Juliane Marie Ottesen ile yaptı. Bu evlilikten iki oğlu ve bir kızı oldu.

1804 yılında yeni saraydaki taht odası için bir dizi resim siparişi aldı. Ancak sanatçı ile veliaht prens arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle proje sekteye uğradı. Buna rağmen saraydaki mobilya ve oda dekorasyonları için tasarımlar sağlamaya devam etti.

1801’den ölümüne kadar Akademinin müdürü olarak görev yapmak üzere ikinci kez seçilen Abildgaard, 1809'da Frederiksdal House’ta öldü. Kopenhag’daki Assistens Mezarlığı’na defnedildi.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Nicolai_Abildgaard