Oasis

Oasis, 90’lı yıllarda Manchester’da doğmuş, Brit Rock türü müzik yapan bir İngiliz müzik grubudur. Grubun temelini Noel Gallagher (gitarist/solist, şarkı yazarı) ve Liam Gallagher (solist) kardeşler oluşturmakla birlikte diğer grup üyeleri zamanla değişime uğramışlardır.

 

Oasis, gerek yakalayıcı melodiler barındıran hit şarkıları, gerekse de "sex, drugs & rock’n’roll" yaşam tarzlarıyla her dönem gündemde kalmayı başarmıştır. Grubun, diğer gruplara (Blur gibi) sataşmaları da özellikle İngiliz basını için hep iyi malzemeler niteliğindedir.

 

1994 senesinde ‘Supersonic’ adlı ilk single’larını piyasaya çıkaran Oasis, bu şarkıyla listelere girdi ve olumlu eleştiriler topladı. Üçüncü single ‘Live Forever’, İngiltere listelerinde ilk 10’a girerken, grubun tanınmasında büyük rol oynadı. 1994 yılında piyasaya çıkan ilk albüm ‘Definitely Maybe’, İngiliz Billboard listelerine bir numaradan giriş yaparak İngiltere tarihinde en hızlı satan ilk albüm oldu. 1995 yılında ‘Live Forever’ şarkıları ile Amerika’da da tanınan Oasis, Amerika’da altın plak almayı da başardı.

 

1995 yılının Kasım ayında piyasaya çıkan ‘(Whats the Story) Morning Glory?’ adlı ikinci albümleri, listelere 1 numaradan girip Dünya çapında 19 milyon sattı. İngiltere müzik tarihinin en çok satan ikinci albümü oldu. ‘Wonderwall’ ve ‘Don’t Look Back in Anger’ şarkıları dünya listelerinin üst sıralarında yer aldı.

Oasis, 1997 yılında üçüncü albümleri ‘Be Here Now’ı yayınladı. ‘D’you Know What I Mean’ adlı ilk çıkış şarkıları, İngiltere listelerinde 1 numaraya yerleşirken albüm, ilk günden 423,000 satarak, İngiltere tarihinin en hızlı satan albümü ünvanını kazandı ve ABD listelerinde 2 numaradaki yerini aldı.

1998 senesinde ‘The Masterplan’ adlı toplama bir albümle hayranlarının karşısına çıkan Oasis, 2000 yılında, ‘Standing on the Shoulder of Giants’ adlı dördüncü stüdyo albümlerini piyasaya sürdüler. Aynı yıl, grubun beklenen konser kayıtları, ‘Familiar to Millions’ yayınlandı.

2002 senesine gelindiğinde, ‘Heathen Chemistry’ albümlerini yayınlayan grup, Liam Gallagher’ın bestelediği ‘Songbird’ adlı şarkı ile İngiltere listelerinde 3. sıraya ulaştı.

 

2004 yılı Eylül ayında, ‘Definitely Maybe: The DVD’ adlı albüm ve konser kayıtları, ilk albümün 10. yıldönümünde yayınlandı.

2005 yılı Mayıs ayında, Oasis 6. stüdyo albümü ‘Don’t Believe the Truth’u yayınladı.  ‘Lyla’ ve ‘The Importance of Being Idle’ adlı şarkılar, İngiltere listeleirinde 1 numaraya ulaştı.


2005 senesinde ‘Goal’ adlı filmin soundtrack’ine ‘Who Put The Weight Of The World On My Shoulders’ adlı yeni bir parçayı dahil eden Oasis, 2006 yılında ‘Stop the Clocks’ adlı iki CD’lik derleme bir albüm yayınladı.