Oliver Reed

Oliver Reed (Robert Oliver Reed)(d. 13 Şubat 1937 – ö. 2 Mayıs 1999) İngiliz sinema oyuncusu. 1960’lı ve 1990’lı yıllar arasında sinemada aktif olarak çalışan bu sert görünümlü iri yarı oyuncu daha çok aksiyon ve macera türünden filmlerde kötü adamları ve maço rolleri oynamıştı. Meslekte geçirdiği 40 yıl içinde 60 sinema filmde rol aldı. Televizyon filmleri ve küçük rollerle birlikte bu sayı 112’yi bulmaktadır.
Oyunculuğunun dışında renkli hayatı, alkol ve kadınlara olan aşırı düşkünlüğü ve bar kavgaları ile de gündemden düşmeyen aktör, ünlü film yönetmeni Sir Carol Reed’in de yeğeniydi.[1] ve amcasının yönettiği bol Oscar’lı Oliver! filminde Bill Sikes rolünde göz doldurdu. Reed All About Me adlı eğlenceli otobiyografisinde gayrıresmi olarak Rus Çarı Deli Petro’nun (I. Petro) soyundan geldiğini yazmıştır.[2] Aktör Edward Fox’la da sonradan akraba olmuşlardı.
1970’li yıllarda yüksek vergilere rağmen inatla İngiltere’de kalmakta ısrar eden sayılı sinema sanatçısından biriydi. Bu nedenle kendisine bir de takma ad vermişti "Mr. England" (Bay İngiltere)
Proximo rolünü oynadığı Ridley Scott filmi Gladyatör’ün çekimleri sırasında geçirdiği bir kalp krizi sonucunda 2 Mayıs 1999’da Malta’da öldü, 61 yaşındaydı. "Gladyatör"’deki Proximo rolüyle BAFTA ödülüne aday gösterilmiştir. Ölümünden sonra Gladyatör’deki eksik kalan sahnelerinin tamamlanabilmesi için şirket onun yüzünü bilgisayar programlarıyla yeniden oluşturmak zorunda kaldı ve bu da şirkete fazladan 3 milyon dolara patladı.

Yaşam öyküsü
Robert Oliver Reed 13 Şubat 1937’de İngiltere’de, başkent Londra’nın banliyölerinden Wimbledon’da dünyaya geldi. Babası spor editörü Peter Reed dedesi de aktör-menajer Sir Herbert Beerbohm Tree’ydi. Oliver Reed aynı zamanda yönetmen Sir Carol Reed’in de yeğeniydi. Reed All About Me adlı otobiyografisinde gayrıresmi olarak Rus Çarı Deli Petro’nun (I. Petro) soyundan geldiğini yazmıştır.[2] Aktör Edward Fox’la da sonradan akraba olmuşlardı.
Sinirli bir yapıya sahip olan Reed liseyi bitiremedi. İrili ufaklı birçok işe girip çıktı. Bunların arasında gece klübü fedailiği, hastanede sedye taşıyıcılığı ve boksörlük bile vardı. 1960’larda Hammer Film Stüdyoları’nda figüran olarak işe başladı. Çok çeşitli küçük rollerde gözüktü, hatta "The League of Gentlemen"’da gay bir balet’i bile oynadı. Nihayet ilk dişe dokunur rolü geldi, 1961’de "Curse of the Werewolf" (Kurtadamın Laneti) filminde ’kurtadam’ı oynadı. Hammer stüdyoları için çevirdiği bu filmler yavaş yavaş onun sinemadaki karakteristik rol modelini şekillendiriyordu. Korku filmleri, tarihi filmler ve gerilim filmlerinin kötü adamlarını olduğu kadar etnik karakterleri de başarıyla ve büyük bir inandırıcılıkla canlandırabiliyordu. 1962’de arka arkaya çevirdiği "These Are the Damned" ve "Pirates of Blood River" filmlerinden sonra yönetmen Michael Winner’la bir dizi filme imza attılar. Ve nihayet 1968 yılında amcası Sir Carol Reed’in çektiği bol Oscar’lı Oliver! filmindeki hırsız-katil Bill Sikes rolü geldi. Dünya çapında başarı kazanan ve başrollerinden birini oynadığı bu müzikal onu şöhretli bir aktör yapmıştı. Kariyerindeki bir diğer önemli dönüm noktası 1969 yılında Ken Russell’ın yönettiği Women in Love filmindeki Gerald Crich rolü oldu. Bir D.H. Lawrence uyarlaması olan filmde başrolleri Alan Bates ve Glenda Jackson’la paylaşıyordu. Evlilik ve seks üzerine önemli tezleri olan bu film büyük övgüler almıştı, aynı zamanda ilk kez bir İngiliz filminde bir erkeğin çırılçıplak gösterilmiş olması gibi bir şöhreti de vardı. Filmde Oliver Reed ve Alan Bates çıplak olarak güreşiyorlardı. Anlatıldığına göre Russell sansürden çekinerek bu sahneyi filmden çıkartmak istemiş ancak Reed yönetmenin mutfağında onunla da güreşmek ve sırtını yere getirmek suretiyle sahnenin filmde kalmasına ikna etmiş. Reed Los Angeles Times a verdiği bir röportajda ancak bir şişe votka’yı devirdikten sonra bu sahneyi çekebildiğini söylemiştir.[1] Reed’in Russell’la işbirliği aralarında The Devils (1971) ve Tommy’nin de (1975) bulunduğu 5 filmle daha devam edecektir. Daha sonra Alexandre Dumas’nın ünlü eseri Üç Silahşörler’in sinema uyarlamaları olan Richard Lester filmleri The Three Musketeers (1973) ve The Four Musketeers’de (1975) Atos ’u canlandırdı. 1989’daki devam filmi The Return of the Musketeers’de de oynadı. Üç Silahşörler’in ilkinde çekimler sırasında boynuna saplanan kılıçla ağır yaralandı, neredeyse ölüyordu. 1987’de Nicolas Roeg’in Castaway’inde, 1989’da Terry Gilliam’ın The Adventures of Baron Munchausen’inde oynadı, 1980’de Dr. Heckyl and Mr. Hype’ı çevirdi, 1981’de Çöl Aslanı Ömer Muhtar filminde İtalyan General Graziani’yi canlandırdı. Ve nihayet 200 yılında yine bol Oscar’lı Gladiator filminde köle taciri Proximo yu oynadı. Filmin çekimler henüz devam ederken Malta’da 2 Mayıs 1999’da kalp krizi geçirerek öldü. 61 yaşındaydı.