Quentin Tarantino

Quentin Tarantino


Yönetmen, aktör ve senarist Quentin Jerome Tarantino 27 Mart 1963 tarihinde Tennessee’de doğdu. Babası İtalyan asıllı aktör ve müzisyen Tony Tarantino’dur. 1968 yılında San Gabriel Valley bölgesinde anaokula başladı. 1971 yılında ailesiyle birlikte Los Angeles’ın South Bay bölgesindeki El Segundo’ya taşındı. Tarantino buradaki Hawthorne Hıristiyan Okulu’na devam etti. On altı yaşında Kaliforniya’daki Narbonne Lisesi’nden ayrılarak oyunculuk eğitimi almak için James Best tiyatro grubuna katıldı. 22 yaşında ilk senaryosu “Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit”’i yazdı.

1992 yılında “Rezervuar Köpekleri” (Reservoir Dogs) filminin senaryosunu yazdı. Bu filmin ardından Hollywood yapımcıları Tarantino’ya “Speed” ve “Men in Black” gibi filmlerin de dahil olduğu bir dizi proje sundu, Tarantino ise “Ucuz Roman” (Pulp Fiction) senaryosu üzerinde çalışmak için Amsterdam’a gitti. Film 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı.

Ardından “Ucuz Roman” geldi, filmde John Travolta oynadı. Bu film Tarantino’ya “En İyi Özgün Senaryo” Oscar’ını kazandırdı, ayrıca “En İyi Film” Oscar’ına da aday gösterildi.

“Ucuz Roman” filminden sonra “The Man from Hollywood”u yönetti. Sonraki filmi ise, “Jackie Brown” oldu. Tarantino ayrıca “Kill Bill” filmini de yönetmiştir.

2004 yılında Tarantino, Cannes Film Festivali’nde jüri başkanlığı yaptı. 2005 yılındaki neo-noir film “Sin City”de Clive Owen ve Benico Del Toro arasındaki arabalı sahneyi yönetmesi nedeniyle "Özel Konuk Yönetmen" olarak onurlandırıldı.

Tarantino ayrıca “Alias” adlı TV dizisinin birinci ve üçüncü sezonlarında da rol aldı. 2005 yılında “Empire Awards”ta “Icon Of The Decade” ödülünü kazandı. Ayrıca “Inglourious Basterds” filmiyle, 2010 “En İyi Yönetmen” dalında Oscar’a adaydır.