Quentin Tarantino

Quentin Tarantino

27 Mart 1963 tarihinde ABD’nin Tennessee eyaletinde bulunan Knoxville şehrinde doğdu. Babası Tony Tarantino, İtalyan asıllı oyuncu ve müzisyendir. Annesi Connie McHugh ise yarı İrlandalı yarı Cherokee Kızılderilisidir. Doğumundan kısa bir zaman sonra annesi, müzisyen Curt Zastoupil ile evlendi. Sonraki yıllarda Tarantino, üvey babasıyla güçlü bir bağ kurdu.

1968’de San Gabriel Valley bölgesinde bulunan bir anaokuluna başladı. Ailesi 1971 yılında Los Angeles’ın South Bay bölgesinde yer alan El Seguno’ya taşındı. Buradayken Hawthorne Hristiyan Okuluna gitti. On altı yaşında oyunculuk öğrenmek için Narbonne Lisesinden ayrıldı ve James Best tiyatro grubuna katıldı.

Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit adlı ilk senaryosunu 22 yaşında yazdı. 1984’te bir video kaset dükkânında kasiyer olarak çalıştı. Buradayken gelecekte birlikte çalışacağı Roger Avary ile tanıştı. Oyunculuk için çalışsa da dikkatini daha çok senaristliğe verdi.

Senaryosu kendine ait olan ve 1993 yılında vizyona giren Çılgın Romantik ile dikkatleri üzerine çekti. Bir Hollywood partisinde yapımcı Lawrence Bender ile tanıştı. Bender, film yazma konusunda Tarantino’yu teşvik etti. Akabinde ünlü bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) ortaya çıktı. 1992 yılında gösterime giren Rezervuar Köpekleri, Tarantino’nun hem yazıp hem yönettiği ilk filmi oldu. Ayrıca arkasından gelecek bütün filmlerin de öncüsüydü.

Rezervuar Köpekleri’nin  başarısının ardından birçok Hollywood yapımcısı kendisine Hız Tuzağı ve Siyah Giyen Adamlar filmlerin de aralarında bulunduğu bir dizi proje sundu. Tarantino ise Ucuz Roman (Pulp Fiction) üzerinde çalışmak için Hollanda’ya gitti. Bu filmle birlikte 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülüne layık görüldü. Ayrıca bağımsız filmlerin de gişede başarılı olabileceğini ispatlayan filmlerden biri oldu. En iyi özgün senaryo dalında Oscar kazandı.

Ucuz Roman’ın ardından, Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez ile müştereken yaptığı Dört Oda’nın (Four Rooms) dördüncü öyküsünü ve The Man from Hollywood’u yönetti.

Bir sonraki filmi Rum Punch adlı romandan adapte edilen Jackie Brown oldu. 1998’de Broadway sahneleriyle yakından ilgilendi ve Wait Until Dark’ta rol aldı.

Inglorious Bastards isimli bir savaş filmi yapmayı tasarlasa da bu projeyi Kill Bill filmini yazıp yönetmek üzere erteledi. Kill Bill, Vol. 1 ve Vol. 2 adlarıyla iki ayrı film olarak vizyona girdi. Bir intikam filmi olan Kill Bill’de Wuxia, Japon sineması, Spaghetti Westernler ve İtalyan korku filmi veya giallo tarzları harmanlandı.

2004’te Cannes Film Festivali’nde jüri başkanı oldu. 2005’te neo-noir türündeki film Günah Şehri’nde Clive Owen ve Benicio Del Toro arasındaki arabalı sahneyi yönettiği için “Özel Konuk Yönetmen” olarak onurlandırıldı.

24 Şubat 2005 tarihinde CSI dizisinin sezon finalini Tarantino’nun yöneteceği açıklandı ve 19 Mayıs’ta yayımlanan iki saatlik Grave Danger isimli bölüm reyting rekorları kırdı. Alias isimli televizyon dizisinin birinci ve üçüncü sezonlarında oynadı.

2005 yılındaki Empire Ödülleri’nde On Yılın Simgesi (Icon of the Decade) ödülüne layık görüldü.

Yönetmen koltuğunda oturduğu yapımlar: My Best Friend's Birthday (1987), Rezervuar Köpekleri (1992), Ucuz Roman (1994), ER - 1. sezon, 24. bölüm: Motherhood (1995), Dört Oda: The Man from Hollywood (1995), Jackie Brown (1997), Kill Bill - Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004), Sin City (konuk yönetmen, 2005), CSI: Crime Scene Investigation (2005) - Bölümler: Grave Danger: Part 1, Grave Danger: Part 2 (konuk yönetmen), Grindhouse: Death Proof (2007), Ölüm Geçirmez (2007), Soysuzlar Çetesi (2009), Zincirsiz (2012), The Hateful Eight (2016), Once Upon a Time in Hollywood (2019).

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Quentin_Tarantino