Tülay Tura Börtecene

Tülay Tura Börtecene

1 Şubat 1936 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Lise eğitimini İstanbul Kız Lisesinde tamamladı. 1955-1959 yılları arasında, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisinin resim bölümünde, Halil Dikmen ve Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyelerinde öğrenim gördü.

Yüksek lisans öğrenimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek 1961-1962 yılları arasında Wisconsin Üniversitesinde resim ve seramik üzerine çalıştı. Daha ilk çalışmalarından itibaren resimlerinde evren tasarımına girişti.

İlk sergisini 1959'da İstanbul'da açan Börtcene; daha sonra Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İtalya'da karma sergilere katıldı. 1963'te Adnan Çoker, Devrim Erbil, Altan Gürman ve Sarkis'le birlikte Mavi Grubu’nda yer aldı.

1964 yılında şair Ahmet Oktay ile evlenip Ankara'ya yerleşti. Eşi Ahmet Oktay'ın “Tülay Tura Börtecene” adlı bir kitabı bulunmaktadır. Bu eserde Börtecene'nin sanatına dair detaylı okumalara yer verilmektedir. Bu evlilikten Deniz adında bir çocuk sahibi oldu. 1964 ila 1974 yılları arasında TED Ankara Kolejinde resim öğretmenliği yaptı. İran'daki 1966 Tahran Bienali'ne yapıt verdi. İstanbul'a 1974 yılında döndü ve çalışmalarına bu şehirde devam etti.

Ağırlıklı olarak tuval ve yağlı boyaya bağlı kaldı ve soyut çalışmalar üretti. Bu soyutlukların kökenini düş ve bilinçaltındaki imgelerden yarattı. Resimlerinde nebula özelliğindeki renk tonları birbiriyle hemhâl olmuş düzeyde görülmektedir. İlk dönem çalışmalarında yüzler, anlamı iletmekte bir ara form olduğu hâlde, daha sonraki soyut resimlerinde bu ara form ortadan kalkıp doğrudan doğruya renksel form, resmin ağırlıklı işlevini üstlenmektedir.

1980'lerde darbe sonrası dönemin siyasi ortamının etkisiyle eleştirel, toplumsal içerikli figüratif resimler üretti. Edip Cansever'in, Gülten Akın'ın şiirleri tablolarına esin kaynağı oldu."Yüzler" ve "Yüzler ve Şeyler" başlıklı çalışmalarından sonra yine soyut çalışmalarını sürdürdü. 1990'lardan itibaren soyut dışa vurumcu resimlerine geri döndü.

Sanattaki ellinci yılını 2017'DE Mine Sanat Galerisi'ndeki iki sergisiyle kutladı. 2 Ekim 2018'de vefat etti, Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.