Yıldırım Tuğrul Türkeş

Yıldırım Tuğrul Türkeş

1 Aralık 1954 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu olan Alparslan Türkeş’tir. Annesinin adı Muzaffer Şükriye’dir.

TED Ankara Kolejinden mezun oldu. Ardından Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde iki yıl mimarlık okudu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde tahsil gördü.

Ticaret Bakanlığında basın danışmanı olarak görev aldı. Ortadoğu gazetesinde yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman adlı haftalık dergide köşe yazarı olarak çalıştı.

Ticaret fuarı organizasyonu sahasında Turkuaz Fuarcılığı’nı kurdu. PETKİM AŞ VE T.C. Kalkınma Bankası’nda yönetim kurulu üyesi oldu. Ataköy Otelcilik AŞ’de genel müdür yardımcısı olarak çalıştı. Turtle Sigorta Aracılık Hizmetleri ve Karuzel Medikal Elektronik Limited Şirketi'nin ortaklarından biri oldu. Bu şirketlerde müdürlük görevini yürüttü. Karuzel Uzay Uydu Görüntüleri Çözümleme ve İşleme Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ'de yönetim kurulu başkanı olarak iş gördü.

1997’de MHP’in genel başkanı olan babası Alparslan Türkeş'in vefatı üzerine bu görev için adaylığını koydu. Kongrenin ilk turunda yapılan oylamada yeterli oy sayısına ulaşamadı. İkinci turdan önce birçok aday Türkeş'in rakibi olan Devlet Bahçeli'ye destek vermek maksadıyla adaylığını çekti. Bu son turun ardından göreve Bahçeli'nin gelmesiyle birlikte Türkeş, partiden ayrıldı.

Aydınlık Türkiye Partisi’nin kurucu üyesi ve daha sonra genel başkanı oldu. 2002’deki Türkiye genel seçimlerinden önce Türkeş, Doğru Yol Partisi ile ittifak yaptı. Kayseri'den milletvekili adaylığını açıkladı. Ancak Doğru Yol Partisi, bu seçimlerde yüzde 10'luk barajı aşamadı. Dolayısıyla tüm milletvekillerini kaybetti. Bu sonuçla Türkeş, Aydınlık Türkiye Partisi’ndeki görevinden istifa etti.

2007 yılındaki Türkiye genel seçimlerinde Türkeş, Devlet Bahçeli ile anlaştı ve MHP Ankara 1. bölge milletvekili adaylığını ilan etti. Böylece Meclis’e girdi.

2011 ve 2015’teki genel seçimlerde tekrar Meclis’e girdi. Milletvekilliği sırasında Türkiye-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi oldu. Bununla birlikte MHP Yürütme Komitesi’nde üye olarak yer aldı.

2015’in Haziran ayında gerçekleşen genel seçimlerin ardından hiçbir parti tek başına iktidar olmak için yeterli sandalye sayısına ulaşamadı. Koalisyon görüşmelerinden de herhangi bir sonuç alınamadı. Bu nedenle erken seçim kararı alındı. Seçim hükûmetini kurmakla sorumlu olan Ahmet Davutoğlu, üç MHP’li milletvekiline seçim hükûmetinde kabine üyesi olmak için teklif yaptı. Devlet Bahçeli seçim hükûmetine kendi partisinden üye vermeye karşıydı. Buna karşın Türkeş, teklifi kabul etti.

5 Eylül 2015 tarihinde MHP'den ihraç edilmesine karar verildi. Akabinde pek çok ulusal ve yerel yorumcu, babasının kurduğu partiden ihraç edildiğini kaydetti. Bu olaydan sonra MHP’nin Meclis’te bulunan sandalye sayısı 80’den 79’a düştü. Böylece parti HDP’nin gerisine düştü ve Meclis’teki en küçük grup oldu.

Bu ihraçtan sonra Türkeş, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne dâhil oldu. Kasım 2015’teki genel seçimlerde Ankara milletvekili olarak tekrar Meclis’e girdi. Davutoğlu’nun kurduğu 64. Türkiye hükûmetinde başbakan yardımcısı olarak görev aldı. Davutoğlu’nun istifasından sonra Binali Yıldırım’ın kurduğu 65. Türkiye hükûmetinde yine başbakan yardımcısı oldu. 2018 yılındaysa AK Parti’den Ankara milletvekili seçildi.

İyi derecede İngilizce bilen Türkeş, üç çocuk babasıdır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Tu%C4%9Frul_T%C3%BCrke%C5%9F