Tarikatçılar

Abdulbaki Erol

Abdulbaki Erol

2 Mayıs 1949 tarihinde, Adıyaman'ın Menzil köyünde doğdu. İlk eğitimini babası Abdulhakim el-Hüseyni’den ve Molla Derviş’ten aldı. Henüz küçük yaşlarında verem hastalığına yakalandı ve eğitimine Siirt ile Van'daki medreselerde devam etti. Daha sonraki..

Aziz Mahmud Hüdayi

Aziz Mahmud Hüdayi

1541 yılında Sivrihisar’da doğdu ve burada yetişti. Aslen Şereflikoçhisarlıdır. Neseb itibarıyla Sadat-ı Kiram’a dayandığı söylenmek

Hacı Bayram-ı Velî

Hacı Bayram-ı Velî

Şeyhi tarafından ona bu adın verildiği kanaati, günümüze kadar yaygın bir şekilde devam etti. Bu olaydan sonra gerçek adı olan Numan unutuldu, Bayram ismi meşhur oldu.

Hacı Bektaş-i Veli

Hacı Bektaş-i Veli

Asıl adının Bektaş veya Muhammed b. İbrahim b. Musa olduğu, Bektaş kelimesinin de Hünkâr gibi lakap olabileceği belirtilmektedir.

Hüsnü Bayramoğlu

Hüsnü Bayramoğlu

15 Şubat 1935 tarihinde Karabük'ün Safranbolu ilçesinde doğdu. Babası Safranbolu Risale-i Nur talebelerinden Hıfzı Bayramoğlu tarafından 14-15 yaşlarındayken Bediüzzaman Said Nursi'nin hizmetine verildi ve Bediüzzaman'ın vefatına kadar bu görev

Mahmut Ustaosmanoğlu

Mahmut Ustaosmanoğlu

Ustaosmanoğlu, kadınlara büyük sorumluluk düştüğünü, İslâm âleminin fesattan muhafazasının kadınlarla birinci dereceden ilgili olduğunu savundu.