Ahmet Hakan Coşkun

Ahmet Hakan Coşkun

11 Ağustos 1967 tarihinde, Yozgat’ta, Vesile Hanım ve Hamdi Bey’in oğlu olarak doğdu. Ailesi Yozgatlı idi. Babası Hamdi Bey’in müftülüğü ve memuriyeti gereği, çocukluğu Ağrı, Çanakkale, Amasya, Balıkesir gibi değişik şehirlerde geçti. Çocukluğunda sporla da ilgilenmek istedi. Hayali bir Bruce Lee olmaktı ve bundan sebep Millî Türk Talebe Birliği ve Akıncılar’da karate kursuna yazılsa da spor eğitimini yarım bıraktı.

 Lise sıralarındayken edebiyatla ilgilendi.  Üniversite yıllarında hikâyeler yazmaya başladı. Hatta bunlardan birkaçı Yedi İklim dergisinde yayınlandı. Çocukluğunu Ağrı, Çanakkale, Amasya, Balıkesir’de geçirdiğinden eğitim hayatını da bu şehirlerde gerçekleşti. Lise eğitimini İstanbul’da, İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Kur’an notu 10’du. Liseye başlamadan önce de bir yıl İsmailağa Cemaati'ne bağlı Yeşil Cami Kur’an Kursu’na gitti. Bu kursta “Reisül Kurra” diye anılan âlimlerden Mehmet Aşıkkutlu'dan tecvid, raat öğrendi. Bursa’da, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde bir süre okuduktan sonra İstanbul’a geldi ve eğitimine burada devam etti.

Büyükçekmece Hürbakış Yerel gazetesinde bir süre genel yayın yönetmenliği ve haber müdürlüğü yaptı. 1993-1994 yıllarında TGRT’de muhabir olarak çalışmaya başladı. TGRT’de, “Yankı” adlı bir haber programı yapan ekibe dâhil oldu. Ardından Kanal 7 kurulurken kadroya alındı. Burada da yine bir süre muhabir olarak çalıştıktan sonra 1995-2003 yılları arasında Kanal 7 Televizyonu haber müdürlüğü ve ana haber spikerliği görevlerini üstlendi. Ayrıca yine Kanal 7’de yayınlanan “İskele Sancak” adlı programı yaptı ve daha sonra bazı bölümlerini de kitaplaştırdı. Kanal 7’den, 2004’te istifa etti.

Televizyon dünyasının yanında köşe yazarlığı yapmaya Yeni Şafak gazetesinde başladı. Ardından Sabah gazetesine, 2011 yılında da Hürriyet Gazetesi’ne geçti.

Kanal 7’den ayrılarak Sabah ve Hürriyet gazetelerinde çalışması oldukça eleştiri aldı. 20 Eylül 2005 tarihinde, CNN Türk’te “Tarafsız Bölge” adlı programa, 16 Ocak 2017’de ise Kanal D Ana Haber Bülteni’ni sunmaya başladı. Aynı zamanda Kanal D haber dairesi başkanı oldu. 

2017’de, 13 yıl aradan sonra tekrar ana haber sunmaya başladı. Kanal D’de bu göreve başlarken aynı zamanda hafta içi her gün bir tartışma programı sundu ve köşe yazılarına da devam etti.

2017’de verdiği bir röportajda kendisine yöneltilen “Nedir siyasi görüşünüz?” sorusunu yanıtlarken kendini, “her dönemin en kötü adamı” olarak tanımladı ve “Siyasi kavramlar, bir insanı tek başına anlatmaya her zaman yetmez.” düşüncesini açıkladı. Yine verdiği bir başka röportajda, bu kez artık İslamcı olmadığını açıkladı. Muhafazakâr çevrelerde insanın birey kabul edilmeyişinin çelişkisinde sıkıştığını hissettiğini söyledi.

31 Mart seçim döneminde Ekrem İmamoğlu’nu programına konuk olarak aldı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yayın yaptı, her koşulda eleştiri aldı.

2018’de Hürriyet gazetesi  Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'ın istifa etmesi üzerine  Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeliğini üstlendi. Hâlen bu görevi sürdürmektedir.