Ali Necmettin Taşkapılı

Ali Necmettin Taşkapılı

1895’te Afyonkarahisar’da doğdu. Babası Rüştü Bey, annesi Emine Hanım’dır. İlk ve ortaöğrenimini Afyonkarahisar’da tamamladı. Daha sonra İstanbul Hukuk Mektebinden mezun oldu. 

Askerliğini Millî Mücadele sırasında yedek subay olarak Fahrettin Paşa’nın komutası altındaki Süvari Kolordusu Karargâhında yaptı. Askerlik günlerinde Fahrettin Paşa’nın iltifatlarına mazhar oldu. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Afyonkarahisar’da avukatlığa başladı. O günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu ve böylece siyasete girdi. Önce partisinin güvenilir adamı oldu, sonra İl Genel Meclisine seçildi ve Daimî Komisyon Üyeliği yaptı. Daha sonra CHP’nin İl İdare Kurulu Başkanlığına seçildi. 

TBMM VII. Dönem Afyonkarahisar Milletvekilli oldu. Bu görevi esnasında CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine de seçilen Taşkapılı, Demokrat Parti olayından sonra bir daha seçilemediği için memleketi Afyonkarahisar’a döndü ve orada serbest avukatlık görevini sürdürdü. Daha sonra Afyonkarahisar Barosu Başkanlığına seçildi. Bir süre sonra Afyonkarahisar’daki tüm mal varlığını satarak İstanbul’a taşındı.  

Evli ve iki çocuk babası olan Ali Necmettin Taşkapılı, 30 Eylül 1966’da vefat etti.