Alper Akdeniz

Alper Akdeniz

02 Aralık 1979 da Mersin’in Anamur ilçesinde doğdu.

İlköğretimini Mersin’de tamamladı. İçel Atatürk Anadolu Teknik Lisesi Bilgisayar Donanımı Bölümü’nü 1998 yılında bitirdi.

1999 Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nü kazandı. II. sınıfta kaydını sildirdi. 2001 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık Bölümü’ne girdi. Bu yıllarda, Şiirkent Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin kuruculuğunu ve Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

2002-2005 yıllarında İzmir Tiyatro Günleri’nde Yayın ve Tanıtım grubunda çalıştı. Bu çalışmalarının yanı sıra, Türkiye çapında yayımlanan, Üç Nokta Edebiyat dergisinin Yayın Kurulu’na getirildi (2003). Bir süre, Dinamik Yayınları’nın Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. Görevde olduğu sürece, Kardan Adamın Sırrı, Yaşlı Palyaço, Rüzgârın Savuramadığı Sarı Yaprakçık, Kargaların İsyanı isimli dört tane çocuk kitabını hazırladı ve basılmasını sağladı.

2005 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Dramatik Yazarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisansı kazandı. Eğitimine devam etmektedir.

Çalışmaları, Varlık, Öteki Siz, Ağır Ol Bay Düz Yazı, Kuzey Yıldızı, Yenibinyıl Şiir, Maki, İzmir İzmir, Beşparmak, Dünya Kitap, Şiirkent, Öküz, Zıpır, Akropol, Kırkikindi, Üç Nokta, Agora, Dikili Ekin, Üç Nokta Edebiyat, İçel Sanat Kulübü ve birçok e-dergide yayımlandı.