Ashin Wirathu

Ashin Wirathu

10 Temmuz 1968de Myanmarın Mandalay Bölgesinin Kyakuse şehrinde doğdu. Rahip olmak için 14 yaşında okulu bıraktı. 2001de 969 Hareketine katıldı. Bu hareketle tanındı ve İslamın Myanmarda genişlemesini engellemeyi amaçlayan bu hareketin en büyük savunucusu oldu.

Wirathu, İslam karşıtı vaazları yüzünden 2003te yirmi beş yıl hapse mahkûm edildi; ama 2012de, diğer politik mahkûmlarla beraber serbest bırakıldı. 2011deki hükûmet reformundan itibaren, başta YouTube olmak üzere farklı sosyal medya kanallarında aktif olmaya başladı. Facebook, Wirathunun sayfasını, insanları kötüleyen nefret dolu dinî sözleri sebebiyle yasakladı.

2012den itibaren, Başkan Thein Seinın Rohingya Müslümanlarını başka ülkelere sürme planını desteklemek için Mandalayda, keşişler arasında bir kampanya başlattı. Bir ay sonra, Arakan Eyaletinde şiddet gösterileri yapıldı. Bu gösterilerde 14 kişi öldü ve birçok ev ve iş yeri yakıldı. Bu olay sonrasında Times dergisi, 20 Haziran 2013 sayısında, Wirathuyu Budizm Terörünün Yüzü manşetiyle kapağa taşıdı. Müslümanların bu kapaktan sonra kendisini Burma Bin Ladin olarak etiketlediğini iddia etti.

Wirathu, 21 Temmuz 2013te bombalı bir saldırıya maruz kaldı fakat ölmedi. Budistlerle Müslümanların evlenmemesi ve Müslümanların iş yeri açmaması için çağrıda bulundu.

Mandalayın Myawaddy Sayadaw Manastırından Arriya Wuttha Bewuntha, Wirathunun sözlerinde nefrete kaçtığını ve bu durumun Buda öğretisinde olmadığını, Budanın herkesi eşit gördüğünü ve insanları dinî yaşamlarıyla yargılamadığını söyledi.

Ayeyarwady Bölgesi Hükûmeti, Mart 2017de Wirathunun kendi bölgeleri içinde vaaz vermesini yasakladı.