Usame Bin Ladin

Usame Bin Ladin

Usame bin Muhammed bin Avad bin Ladin, Suudi Arabistanın başkenti Riyadda, 10 Mart 1957de doğdu. Babası, Suudi kraliyet ailesiyle bağı olan milyarder bir iş adamıdır. 1968 ila 1976 yılında Al-Thager Modern Okulunda okudu. 1974te ilk karısı Necva Kanemle evlendi. Kral Abdülaziz Üniversitesinde ekonomi ve işletme eğitimi aldı. 1979da üniversiteyi bıraktı.

Kendi inşaat şirketinden kazandığı paralarla Sovyetler Birliği-Afganistan Savaşındaki Mücahit direnişine yardımda bulunmak için Pakistana gitti ve Küresel Cihatın Babası olan ve Sovyetlere karşı savaşan Abdullah Azzama katıldı. 1984te Azzam ve Bin Ladin, Mekteb-el Hidamatı (Hizmetler Bürosunu) kurdu. Bu kuruluşun amacı, Afgan askerlerine Arap dünyasından para, silah ve ordu yardımında bulunmaktı. Bin Ladin cihatçılar için gerekli olan uçak bileti, konaklama, evrak ve diğer unsurları, ailesinden kendine kalan parayla ödedi. Pakistanın Hayber-Pahtunhva eyaletinde kamplar kurdu ve Müslüman dünyadan topladığı gönüllüleri, Sovyet destekli Afganistan Demokratik Cumhuriyeti Hükûmetine karşı savaşması için eğitmeye başladı. Kendisi de bu mücadelede yer aldı. 1987deki Caci Muharebesinde savaştı.

1988de, Pakistanın Gilgit şehrinde Şiaların ayaklanması neticesinde Gilgit Katliamı yaşandı ve Sünni Müslümanlar Şiiler tarafından katledildi. Bin Ladinin liderliğini üstlendiği ordu bu ayaklanmayı bastırdı.

1988de Hizmetler Bürosundan ayrıldı; çünkü Ladin, Afgan direnişine fiilen katılmak istemekte, Azzam ise askerî yardımı yeterli görmekteydi. Azzam yanı sıra, Arap dünyasından gelen askerlerin ayrı bir ordu olarak var olması değil, Afgan ordusuna dâhil edilmesi taraftarıydı.

Sovyetler Birliği Afganistandan Şubat 1989da çekilince, Bin Ladin 1990da Suudi Arabistana döndü. Sovyetler Birliği kuvvetlerini geri çekilmeye zorladığı için Araplar arasında bir cihat kahramanı olarak algılandı.

2 Ağustos 1990da Saddam Hüseyin Kuveyti işgal etti. Bu işgal, Suud Krallığını ve kraliyet ailesini zor duruma düşürdü. Bin Ladin, Kral Fehd ve Suudi Arabistan Savunma Bakanıyla görüşerek, onlara ABDden ve diğer ülkelerden gelecek olan gayrimüslim desteğe güvenilmemesi öğüdünü verdi. Bin Ladinin öğüdünü dinlemeyen Suud yönetimi, ABD kuvvetlerini topraklarına aldı. Bin Ladin, Mekke ve Medinenin ancak Müslümanlar tarafından savunulması gerektiğini söyleyince, yönetim tarafından susturuldu.

Bin Ladin, Mart-Nisan 1992de, yükselmekte olan Afganistan iç savaşını, koalisyon hükûmeti kurulmasını sağlayarak sonlandırdı. Suudi Hükûmetine karşı konuşmaya devam etti. Hükûmet Bin Ladini sürgün etti ve Ladin 1992de Sudana gitti.

Sudanın Khartoum ilinde Mücahit direniş örgütü için zemin hazırlamaya başladı. Kendine orada bir ev satın aldı. Altyapı, tarım ve ticaretle uğraştı. İngiliz firması Hunting Surveysin Sudan temsilciliğini yürüttü. Afganistanda dağ yolları açtırdı. Bu iş için eskiden Afgan ordusunda savaşan askerleri işçi olarak kullandı. Suud Hükûmeti aleyhinde konuşmaya devam edince, 1997de Suudi Arabistan vatandaşlığından çıkarıldı ve ailesinin kendisine yıllık yedi milyon dolar göndermesi engellendi.

Ladin bu sıralarda, gelecekteki El-Kaide örgütünün ilk hâli olan Mısır İslam Cihadıyla bağlantıya geçti. Bu örgüt, 1995te Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübareke suikast düzenledi. Bu girişim başarısız olunca, örgüt Sudandan kovuldu. ABD Sudanı bu örgüt yüzünden uluslararası terörü desteklemekle, Ladini ise Sudan çöllerinde terörist yetiştirmekle suçladı. Arabistan, Mısır ve ABDnin Sudana baskı yapmaları sonucunda ülkeden ayrılan Ladin, Mayıs 1996da Afganistanın Celalabad şehrine gitti. Bin Ladin Ağustos 1996da Suudi Arabistanda konuşlanmış olan ABD güçlerine savaş ilan etti. Mücahitleri örgütlemek için para toplamaya başladı.

Şubat 1998de, Bin Ladin ve Eymen ez-Zevahiri, El-Kaide hükmünü açıkladı. Amaç, Mescid-i Aksayı ve Kâbeyi kurtarmak için Amerikalıları ve işbirlikçilerini öldürmekti. 24 Haziran 1998de El-Kaide kongresi düzenlendi ve 7 Ağustos 1998de, Tanzanyanın başkenti Darüsselam ve Kenyanın başkenti Nairobideki Amerikan büyükelçiliklerine bombalı saldırıda bulunuldu. Böylelikle Bin Ladin ile ez-Zevahiri, Amerikan kamuoyunun ilgisini çekti. Ladin, ABDnin Aranan On İsim listesine girdi. Aralık 1998de CIA yönetimi, Başkan Bill Clintona, El-Kaidenin ABDye saldırı hazırlığı yaptığı bilgisini verdi. Sekreter Yardımcısı Richard Clarke, Ladinin liderliğini üstlendiği İslami militanların, 3 Ocak 2000de, Ürdündeki dört farklı noktaya, Los Angeles Uluslararası Havalimanına ve Yemende demirleyen USS The Sullivans muhribine bombalı saldırıda bulunacağını açıkladı. Fakat bu saldırılar gerçekleşmedi.

El-Kaide terör örgütü tarafından kaçırılan uçaklar, 11 Eylül 2001de, New York Dünya Ticaret Merkezinin kuzey ve güney kulelerine çarparak bir intihar saldırısı gerçekleştirdi. Kaçırılan üçüncü uçak, ABD Savunma Bakanlığının karargâhı Pentagona çarptı. Dördüncü uçak ise Pensilvanya eyaletinde düşürüldü.

Bin Ladin 10 Ekim 2001de FBIın Aranan 22 Terörist listesine girdi. Ladin, önce saldırıda yer almadığını söylese de, 2004te yayımlanan bir videosunda, uçak kaçıran on dokuz kişiyi bizzat yönlendirdiğini itiraf etti. ABD Hükûmeti Bin Ladinin başına 25 milyon dolarlık bir ödül koydu.

ABD Başkanı Barack Obamanın emriyle Neptün Mızrağı Operasyonu gerçekleştirildi. 23 özel harekâtçının yer aldığı CIA destekli bu operasyonla yapılan baskında yakalanan Bin Ladin, 2 Mayıs 2011de öldürüldü. Cesedi özel harekâtçıkar tarafından Umman Denizine atıldı.