Bilgen Bengü

Bilgen Bengü

Bilgen Bengü İstanbul’da dünyaya geldi. Şirin ve meyve ağaçlarıyla dolu bahçeli bir evde ablası ile mutlu bir çocukluk geçirdi. Şarkı söylemeye çok küçük yaşlarda başladı, genel-likle ya masa altında ya da ayna karşısında. Bilgen 3 ya da 4 yaşından beri şarkılar söylerek büyüdü. Müziğe karşı yete-neğini fark eden ailesi onu Ankara Devlet Konservaturı’na göndermek istedi ama liseye başlayınca çok sevdiği müziği okul orkestrasında solist olarak şarkılar söylerek devam ettirdi.

Bilgen Bengü profesyonel müziğe de çok küçük yaşlarda başladı. Daha lisede iken onun ilk müzik kontratını ailesi onun adına imzaladı. Bu profesyonel müzik yaşamının başlangıcı entrasandı. Bilgen lisedeki çok sevdiği sınıf arkadaşının annesinin müzik çalışmalarına eşlik ederdi ve bu vasıtayla bir gün Nino Varon’la tanıştı.

Bilgen’in müzik kabiliyeti ve de tatlı kıvırcık saçları Nino’nun dikkatini çekti ve Bilgen, Şanar Yurda-tapan tarafından başlatılan 3 kızdan oluşan Cici Kızlar projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile birlikte yer alma teklifini aldi. Bilgen, Cici Kızlar’a katılmasıyla kendini 1975 Eurovision Türkiye elemelerinde yarışırken buldu. Yarışmaya bestesi ve güftesi Atilla Özdemiroğlu - Şanar Yurdatapan’a ait "Delisin" adlı şarkı ile katıldılar.

1975 ESC Türkiye Yarışması’nda Semiha Yankı ile birinciliği paylaştılar ve Türkiye’yi temsil edecek yarışmacının tespit edilmesi için gereken kurayı Bilgen Bengü cekti. Kurada kaybedince Türkiye’yi Stockholm’de temsil etme hakkını kaybettiler. Ama o dönemlerde bir anda bütün Türkiye’nin tanıdığı Cici Kızlar’ın Kıvırcık Bilgen’i olmuştu. Şat Yapım tarafından hazırlanan şarkı ve koreografiler onlar için özel olarak yapılıyordu. Cici Kizlar’la birlikte 2 sene çok başarılı bi çalışma yaptı. "Delisin", "Bak Şu Çocuğa", "Olmaz ki", "Uçtu Uçtu" şarkıları dillerde dolaştı.

Birçok dergi ve kuruluş tarafından yılın grubu seçildiler. "Delisin" adlı filmde oynayarak Tarık Akan ve Necla Nazır’la başrölü paylaştılar. Cici Kızlar olarak bir aylık Anadolu turnesinde konserler verdiler.

1976 yılında Cici Kızlar grubu dağılınca Bilgen Bengü müziğe tek başına devam etti. Nino Varon’la Nova Müzik altında çalışmalara başladı ve düzenlemeleri Onno Tunç’a ait olan "Söyle Kimdi O" adlı bir 45’lik çıkardı. Hey dergisinin "Yılın Ümit Veren Kadın Sesi" seçildi. "Söyle Kimdi O" adlı çalışma müzik listelerinde birinci oldu. Ardından "Kendine İyi Bak", "O Piti Piti" ve "Dik Kalbimde Yarayı" şarkılarını çıkardı. 6 defa Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Barış Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken aynı zamanda okuluna da devam ediyordu. 1984 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu.

1987 yılında bir çok bestesini, düzenlemesini Esin Engin ve Turhan Yükseler’in yaptığı "Kıvırcık" adlı kaset çalışması yaptı ama yeterince tanıtım yapılmamasından dolayı umduğunu bulamadı ve 1988 yılında müziğe ara verdi.

Uzun bir aradan sonra 2002 yılında 4 şarkılık maxi single çalışması "Canım Çekti"yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler’e ait olan çalışmada "Delisin", "Söyle Kimdi O", "Nerden Çıktı Bu Rüzgar", "Haydi Haydi Git de Konuş" adlı şarkılar bulunmaktadır. Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek evlat sahibidir.

Delisin
Dik Kalbimde Yarayı
Kendine İyi Bak
Söyle Kimdi O
O Piti Piti

1976
45’lik Nova Plak 1008

- Söyle Kimdi O (Seta)
- Bizim Olsun (Zeren - Hammond)


1977
45’lik Nova Plak 1016

- Kendine İyi Bak (Ülkü Aker)
- Kalbim Durdu Heyecandan (Ülkü Aker)


1978
45’lik Emre Plak 110

- O Piti Piti (Cemal Kılıç - Tayfun Meriç)
- Anlatır mısın (Cemal Kılıç - Tayfun Meriç)


1979
45’lik Emre Plak 114

- Dik Kalbimde Yarayı (Halit Çelikoğlu - Selami Şahin)
- Biliyorsun Susuyorsun (Halit Çelikoğlu - R. Şanlıel)


1983
KIVIRCIK
LP2003
CANIM ÇEKTİ!..
CD Maxi Single

- Delisin
- Nerden Çıktı Bu Rüzgar
- Söyle Kimdi O
- Haydi Haydi Git Konuş


2005
BAK BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ 3
CD Odeon Plak Derleme

- Söyle Kimdi O