Bob Marley

Asıl adı Robert Nesta Marley olan Bob Marley, 6 Şubat 1945-11 Mayıs 1981 yıllarında arasında yaşamış Jamaikalı usta reggae sanatçısı, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. 130’un üzerinde plağı, her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı vardır. 

 

5 yaşındayken, Kingston’a taşınan Bob Marley, en iyi arkadaşı ve müzik dostu Bunny Livingston ile de burada tanışmıştır.  


Bob Marley, profesyonel anlamda müziğe ‘The Wailers’ grubu ile başlamıştır. İlk hitleri ‘Simmer Down’ adlı şarkı olan The Wailers, Peter Tosh ve Bunny Livingston’dan oluşuyordu. Sonrasında herkes kendi solo kariyerine devam etti.


Bob Marley, üç kadın reggae sanatçısının oluşturduğu ‘The I-Threes’ adlı gruba müzikal alanda yardım etti. Bu ünlü Jameikalı söz yazarı, sadece kendisi ile değil bu grubu ile de, ‘ada müziğinin’ evrensel bir boyut kazanmasını sağladı. Şarkılarında politik ancak basit bir içerik vardı.

1972 yılında ‘Catch A Fire’ adlı çalışmasını yayınlayan Bob Marley’in müzik kariyeri, 1973’te ‘Burnin’, 1975’te ‘Natty Death’ ve 1975’te ‘Live’ adlı albümleri ile başarılı bir şekilde devam etti. Avrupa’da da ciddi hayranları olan Marley, önemli konserlere imza attı.


En popüler şarkılarından biri olan ‘Get Up, Stand Up’, sosyal karmaşayı konu edinir. ‘No Women, No Cry’ gibi politik olmayan içerikte ve hemen hemen herkesin bildiği şarkıları da vardır.  


Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.