Falconer

Mithotyn 1999da dağılınca Stefan aynı tarz melodiler ve epik şarkı sözleriyle bezenmiş daha sonra adını Falconer koyacağı grubu kurdu ama bu sefer aklındaki temiz vokaldi. Demo kaydedildikten kısa bir süre sonra vokalist Mathias Bladın provalara katılması istendi.

Demo, Avrupa çapında bir çok firmaya gönderildi ve kısa bir süre sona birkaç firma ellerinde kontratlarla geldi. Demo bateri makinesiyle kaydedilmişti ve bu Stefanı çok rahatsız ediyordu. Albümden önce hemen gerçek bir baterist bulmalıydı. Mithotynden arkadaşı olan Karten Larsson da gruba katıldı ve kısa bir süre sonra Metal Blade ile anlaşma imzaladılar.

Nihayet Ekim 2000de grup, Andy LaRocque ve Jacob Hansen direktörlüğünde Los Angered Studioya girdi.. Bir saatlik albüm için üç hafta stüdyoda kaldılar, takvim gerçekten sıkıydı fakat grup Gothenburgun hemen dışında olan bu stüdyodaki sonuçtan oldukça memnundu… Falconer isimli albüm Martta Avrupada ve Mayısta da Amerikada piyasaya çıktı. Albüme olan tepkiler beklenenden iyiydi ve bir çok görüşte önemli puanlar aldı. Bu arada grup küçük bir kadroyla çalıştığı için albümün promosyonuna dair hiçbir şey planlamamıştı.

Başarının ardından hayranları, grubu sahnede görmek istediler ki bundan sonra grubun aklına dank etti; kadroya birkaç kişi daha katılmalıydı..

Yaz ve Sonbahar ayları boyunca grup yeni albüm için çalıştı. Müzik genel olarak aynıydı fakat albüm, bir öncekine göre biraz daha ağır olacak gibi görünüyordu.

Takribi bir sene sonra tekrar ‘Los Angered Studiodaydılar. 24 günde 9 şarkı ve bir de bonus şarkıyı kaydedip mixlediler. İlk albüm çok talep gelmesine rağmen organizasyon problemleri nedeniyle Japonyada satışa çıkamamıştı. Grup, Soundholic ile bir sözleşme imzaladı ve problem çözüldü. Grubun ikinci albümü olan Chapters From A Vale Forlorn 7 Şubatta Japonyada ve 11 Martta Avrupa ve Amerikada piyasaya çıktı.

Grup daha sonra ikinci gitarist olarak Anders Johanssonu ve bas gitarist olarak Peder Johanssonu kadrosuna dahil etti. Grup daha önce hiç sahne almamasına rağmen ilk konserleri büyük oldu.. Wacken, Rock Machina ve Bang Your Head Festivalde performans sergilediler.

Bu performansların ardından gruba, tur, konser, festival teklifleri yağmaya başladı ama Falconer bu tekliflerin hemen hepsini geri çevirmek durumuyla karşı karşıya kaldı çünkü Mathiasın gelecek seneki takvimi gerçek işi olan tiyatro ve müzikaller nedeniyle çok doluydu..

Grubun diğer elemanları teklifleri geri çevirmek istemediler ve grup kararıyla yeni bir vokalist bulacaklardı fakat şunu da biliyorlardı ki; insanların gruba ilgi göstermesinin en büyük sebeplerinden biri de Mathiasın sesiydi..

Kasım 2002de Destiny grubunun vokalisti Kristoffer Göbel ile anlaştılar. Bu arada grup, konserler için bir çok müzisyenle de anlaşmıştı. Bahar ayları boyunca grup yeni albüm üzerinde çalıştı.

Mayıs ayı gelip çattığında Falconer, The Sceptre Of Deception albümü için tekrar Los Angerede gitti. Grubun görüşüne göre albüm, önceki iki albümün harmanlanmış şekliydi ve müzik biraz beklentilerin ötesine geçmişti. Bu aynı zamanda kendi anavatanlarında geçen bir hikayeden oluşan, aç gözlülük, ihanet ve güçlü olma hırsını konu alan, konsept bir albüm oldu. Albüm, 6 Ekim 2003te piyasaya çıktı...