The Eagles

Türkiyenin daha çok ‘Hotel California adlı şarkısıyla tanıdığı The Eagles grubu, 1971 yılında Los Angelesta kuruldu. Birçok grupta olduğu gibi The Eaglesda da grup üyeleri zamanla değişti. Bazıları; Don Henley, Randy Meisner, Joe Walsh, Don Felder, Glenn Frey, Bernie Leadon ve Timoty B. Schmith... Listelerde 1 numaraya çıkmış 5 single ve 4 albümü ile; 1970’lerin en başarılı gruplarından biri olmuştur.

İlk albümünü, yapımcı Glyn Johnsun önderliğinde ‘The Eagles ismiyle yayınlayan grup, ‘Take It Easy ve ‘Witchy Woman gibi çalışmalarla müzik listelerinin zirve mücadelesine katıldı. Başka bir şarkıları ‘Peaceful Easy Feeling de üst sıraların bir diğer başarılı çalışmasıydı.

Rock grubunun elde ettiği başarı elbette ki yadsınamazdı. 1975 senesinde çıkardıkları dördüncü albümleri ‘One of This Nights 3 şarkı ile listelerdeki ilk 5te yerini aldı. The Eagles, bu albümle 4 Grammy birden almayı başardı.


1976 yılı Eagles için bir önemli bir dönemdi. dönüm noktasıydı. ‘Eagles: Their Greatest Hits 1971-1975 adını verdikleri ve 5 sene boyunca hit olmuş şarkılarını aynı albümde toplayan grup, kısa sürede 1 milyonun üzerinde satarak platin plak ödülüne layık görüldü. Albüm, geçtiğimiz sene yapılan bir açıklamaya göre 25 milyonluk satış rakamıyla Michael Jacksona ait olan Amerika plak satış rekoruna ulaşma başarısını gösterdi.

The Eagles grubunun beşinci albümleri ‘Hotel California ise 1976 sonunda listeleri adate salladı. 1 hafta gibi kısa bir sürede platin plak alacak kadar satış rakamına ulaşan albüm toplam 10 milyonluk da bir satış elde etti. Herkesin diline dolanan ‘Hotel California şarkısı ile The Eagles 1977 senesinde Grammy ödülünü almayı başardı.

‘The Long Run adını taşıyan altıncı albümleri 1979 yılında yayınlandı. Bu albümün öne çıkan şarkıları ‘Heartache Tonight, ‘I Cant Tell You Why ve ‘The Long Run oldu. ‘Heartache Tonight şarkıları The Eagles grubuna bir Grammy ödülü daha getirdi.

1980 yılında ‘Eagles Live albümlerini yayınlayan grup, sonrasında sola çalışmalara yönelerek grubun dağılmasına neden oldular. 1994 senesinde yeniden bir araya gelen grup ‘Hell Freezes Over albümü ile vermiş oldukları araya rağmen başarıyı yakalamayı başardılar.  piyasaya çıktı. O yıl çıktıkları turnenin ardından solo çalışmalara yöneldiler. Artık grubu bir arada görmek zorlaşıyordu. Uzun bir aradan sonra 1994 yılında yeniden biraraya gelen The Eagles, 2000 yılında ‘Selected Works: 1972-1999 adlı toplama albümle son kez hayranlarının karşısına çıktı.