Death

Death, Chuck Schuldiner tarafından kurulmuş death metal grubudur. Grubun kurucusu Chuck Schuldiner, "death metalin öncüsü" olarak sayılır. Schuldiner’ın 2001’de beyin kanseri yüzünden ölmesi sonucunda grup varlığını sürdürememiştir, ancak etkileri heavy metale damgasını vurmuştur.

Grup ilk olarak 1983 yılında Mantas adı ile kuruldu. İlk demoları olan Death by Metal ’i çıkardıktan kısa bir süre sonra Mantas dağıldı. Ama Chuck pes etmemişti, 1984 yılında yeni grup yaratma hazırlıklarında olan Chuck grubuna isim bulmuştu bile Death. Chuck gruba eleman bulamayınca eski Mantas üyeleri ile bir araya gelmek zorunda kalır. Birkaç demonun ardından eski üyeler Death grubundan kopar ve Chuck yanında Chris’i alarak grubu iki kişi yürütmeye karar verir. 1987 yılına gelindiğinde Scream Bloody Gore isimli ilk albümlerini çıkarırlar. Albüm içerdiği kanlı bıçaklı ve vahşet temalı sözleriyle dikkatleri üzerine toplar. Chuck kendine özgü bir brutal vokal stili yaratmıştır bu albümde, bu vokal türünü Symbolic albümüne kadar kullanacaktır. Scream Bloody Gore albümünü yayınladıktan sonra Chris gruptan ayrılmaya karar verir. Bunun üzerine Chuck gruba yeni elemanlar aramaya başlar ve gruba Rick Rozz, Bill Andrews’ı katar. Ayrıca bu albümde basları kendisi çalacak olan Chuck, Terry Butler tarafından yardım alır. Bunun üzerine Chuck credits bölümüne Terry’in ismini yazmaya karar verir.

1988 yılında Leprosy albümü en az Scream Bloody Gore kadar başarılı olur. Albümde brutal vokaller daha düzenli kullanılmıştır ve şarkı sözleri Scream Bloody Gore albümündeki kanlı bıçaklı halinden azıcık sıyrılmış ve daha ciddi olayları konu almıştır. Leprosy albümüyle Death iyice tanınan bir grup haline gelmiştir. 1989 yılında ise Chuck yeni albüm çalışmalarına başlar ve 1990 yılında Spiritual Healing albümünü çıkarır. Death grubu bu albümle artık kanlı bıçaklı söz yazmaya tamamen son vermiştir. Bu albüm Death’in progresif metal elementleri taşıyan ilk albümü olarak kabul edilir. 1991 yılında Chuck grubuna yeni elemanlar katarak albüm çalışmalarına başlar ve Human albümü piyasaya sürülür. Bu albüm Death’in en çok satan albümü olmuştur. Spiritual Healing albümü ile başlayan progresif elementler Human albümünde iyice belirgenleşmiştir ve Death artık teknik death metal yapma yolunda hızla ilerler. Büyük takdir alan Human albümü ile Death gene icra ettiğin müzik türünün zirvesine oturur.

2 yıl aradan sonra Death grubu stüdyoya girer ve Individual Thought Patterns albümünü çıkarır. Birçok Death hayranına göre en iyi albümdür. Death metal hayranlarına enstrüman ziyafeti yaşatan bu albüm metal camiası tarafından büyük bir beğeni toplar. Hatta death metalden hoşlanmayan insanlara bile kendini dinletebilen bir albümdür. Death artık müziğin sınırlarını bu albüm ile iyice zorlamıştır. Gene 2 yıl aradan sonra Death yeni albümünü çıkarır Symbolic. Bu albümde artık brutal vokal etkisini iyice kaybetmeye başlamıştır. Symbolic albümü ile gene müziğin sınırlarını zorlayan grup artık progresif death metal icra etmeye başlar. Brutal vokal hayranları bu albüm yeterince brutal içermediği için büyük tepki toplar ama Chuck emin olduğu yolda hızla ilerlemektedir. 3 yıl sonra 1998 de The Sound of Perseverance albümü piyasaya sürülür. Symbolic albümünde etkisini kaybeden brutal vokal yerini artık scream vokale bırakmıştır. Death bu albüm ile müziğin sınırlarının olmadığını tüm metal müzik hayranlarına kanıtlamıştır. Her türlü enstrümanın mükemmel derecede kullandığı albüm çığır açar ve metal müzik dergileri tarafından tam puana layık görülür. Ne yazık ki bu albüm Death’in son albümü olacaktı. İyiden iyiye sağlığını kaybetmeye başlayan Chuck 2001 yılında beyin tümörü yüzünden hayatını kaybeder ve Death grubu bir daha bir araya gelmemek üzere dağılır.

Türkiye’de Yiğit Erdem Korkmaz öncülüğünde 2006’da kurulan Yiğit Erdem Korkmaz Project isimli Death-tribute grubu 3 yıl boyunca ülke genelinde Death severlere biraz olsun hasret dindirme şansı tanımıştır. Grup üyelerinden Ömer Faruk Uzun’un müzik hayatına yurt dışında devam etme kararıyla projeye ara verilmiştir.