Dolapdere Big Gang

Dolapdere Big Gang

Dolapdere Big Gang, dünyaca ünlü pop ve rock parçalarını Klasik Türk Müziği sazlarıyla yorumlayan müzik topluluğu. Kanun, klarnet, keman, darbuka gibi müzik aletleri ile batı müziklerini renklendiren Dolapdere Big Bang; Sting, Depeche Mode, Madonna, Michael Jackson, REM, Gloria Gaynor, Simply Red gibi dünya devlerinin bestelerini herkesi hayran bırakacak tarzda çalmakta.

Kurulduğu dönemde sadece enstrümantal çalışan Dolapdere Big Gang, son iki yıldır bünyesine vokal de katarak yorumunu zenginleştirdi. "Dolapdere çetesiyiz, silahımız sazımız" diyen topluluğun üyeleri şu sıralar albüm kayıtlarını tamamladı.

Emir Yeşil (Vokal)
Gökay Süngü (Keyboard)
Mustafa Olgan (Kanun)
İsmail Darıcı (Percussion)
Aykut Sütoğlu (Klarnet, Trompet)
Yusuf Çalkan (Keman)
Memduh Akatay ( Percussion)
İrfan Keçebaşoğlu (bas)

Dolapdere Big Gang, bundan 2.5 sene önce Dj ve müzisyen önder ulugür tarafından kurulmuş. sahne performansı ile kısa sürede adını hızla duyuran bu sekiz müzisyen piyasaya yeni çıkarttıkları " Local Strangers " isimli albümle müziğe yeni bir ses getirdiler. yaptıkları müzik tarzına gelince, dünyaca ünlü eski yabancı eserleri türk müziği ile sazlı sözlü yeniden aranje ettiler. albümü dün almış birisi olarak yaptıkları müzikten keyif aldığımı söylemeliyim. Özellikle albümde ki "losing my religion" ve "its raining man" şarkıları gerçekten çok güzel

Onları 2006’ya girerken Dream TV’de izlemiş olabilirsiniz. Dolapdere Big Gang, popüler yabancı pop ve rock şarkıları alaturka bir yorumla icra ediyor. Bu fikir, 1999’da DJ ve müzisyen Önder Ulugür tarafından ortaya atıldı. Ulugür’ün askere gidip orada Semih Bekem’le tanışmasıyla hayata geçti. Bekem şu anda grupta değil ama kurulmasında önemli rolü var.

Daha önce Seda Sayan’dan Kibariye’ye kadar pek çok şarkıcının arkasında çalmış olan Dolapdereli müzisyenler, yabancı şarkılarla ilk kez bu proje sayesinde tanıştı. Kısa sürede bu parçalara kendi deyişleriyle Roman usulü bir kuş kondurdular ve birkaç konser verdiler. Grubun coşkusu, kısa sürede tüm İstanbul’a yayıldı.

Şimdi Circus’un solisti Hakan Çimenli’yle çalışan grup, geçenlerde studio live da bir konser verdi. Konserin en büyük sürpriziyse Nez, Mercan Dede, Pamela, Hayko Cepkin ve Beyoğlu’nun öne çıkan gruplarından Mayday’in Dolapdere Big Gang’e eşlik etmiş olmasıydı. Grup, Nez’le beraber Gloria Gaynor’ın Can’t Take My Eyes Off You ve I Will Survive şarkılarını, Hayko Cepkin’le Ağır Roman’ın soundtrack’inden iki şarkıyı, Mayday’le de Black Eyed Peas’in iki şarkısını seslendirdi.

Grup hem enstrümantal olarak hem de solistlerle beraber çalıyor. "Her iki halimizi de dinleyiciler görsün. Bundan sonra da gelen tekliflere göre her iki şekilde de konserler vermek istiyoruz. Çünkü ikisi de güzel oluyor" demişlerdi konser öncesi ve dedikleride oldu herkes onları çok beğendi.